|
Pomagamy ptakom przetrwać zimę - 09.02.2010
Skansen Rzeki Pilicy z uwagi na bardzo srogą w tym roku zimę, postanowił podjąć się dokarmiania ptaków, aby pomóc im przetrwać ten ciężki czas. Postanowienie było szlachetne, jednak do tej pory nie było w Skansenie ani jednego karmnika dla ptaków. Z pomocą przyszli nam uczniowie Zespołu Szkół Nr 4 w Tomaszowie Mazowieckim, którzy niemalże natychmiast, gdy pojawiła się taka potrzeba, dostarczyli do Skansenu trzy pięknie wykonane karmniki.
Nieco dłużej trzeba było poczekać na odpowiedź Gminnego Ośrodka Kultury w Rzeczycy, do którego również Skansen zwrócił się z prośbą o pomoc w tej zimowej akcji. Kiedy jednak karmniki już do Skansenu dotarły, to wszyscy zaniemówiliśmy z wrażenia. Okazało się, że rzeczycki GOK rozpropagował akcję w szkołach podstawowych leżących na terenie gminy Rzeczyca i wśród dzieci znalazło się wiele takich, którym los zimujących w Polsce ptaków nie jest obojętny. Do Skansenu trafiło aż 20 ptasich domków!
Kilka z nich znalazło już swoje miejsce na terenie pilickiej placówki – na drzewach, ogrodzeniu, a także w ogródku, który latem jest „stołówką” dla owadów. Ptaki chętnie korzystają z wysypanego w karmnikach ziarna, a niejedna sikorka skubnęła już kawałek zawieszonej słoninki. Gdybyśmy rozumieli mowę naszych latających przyjaciół, pewnie zamiast „ćwir, ćwir” usłyszelibyśmy „Dziękujemy!”
A Skansen Rzeki Pilicy w imieniu swoim, jak i ptaków żywiących się tutaj, składa serdeczne podziękowanie wszystkim dzieciom, które odpowiedziały na nasz apel oraz panom dyrektorom obydwu placówek – Mirosławowi Zielińskiemu oraz Antoniemu Sosze, za rozpropagowanie akcji wśród najmłodszych.
|