Trudne drogi do Niepodległości – wystawa czasowa

Zdjęcie przedstawia element wystawy w Skansenie Rzeki Pilicy. Wystawę "Trudne drogi do Niepodległości" będzie można oglądać 9-30 listopada bieżącego roku.Z okazji 106. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza do obejrzenia wyjątkowej wystawy czasowej pt. „Trudne drogi do Niepodległości”. Ekspozycja będzie dostępna do zwiedzania od 9 listopada – przybliża wydarzenia, które doprowadziły do upragnionej wolności, prezentując nie tylko historyczne dokumenty i fotografie, ale także inne unikatowe przedmioty.

Wystawa zawiera kilkadziesiąt plansz, które przedstawiają polskie dążenia niepodległościowe od czasów Insurekcji Kościuszkowskiej w 1794 roku, przez liczne powstania narodowe w XIX wieku, aż po dramatyczne wydarzenia I wojny światowej i zakończenie w 1918 roku, kiedy Polska po 123 latach zaborów odzyskała Niepodległość. Wśród eksponatów znalazły się dokumenty, fotografie, plakaty, a także elementy stałych wystaw skansenu.

Dodatkowym elementem wystawy jest ekspozycja tzw. „sztuki okopowej” – przedmiotów wykonanych przez żołnierzy Wielkiej Wojny z łusek nabojów artyleryjskich, które przybliżają symbolikę walk w latach 1914–1918.

Dodatkowo, na stałej ekspozycji Skansenu można podziwiać kolejną część wystawy, „Patriotyczna – okopowa”, na której znajdują się przedmioty ozdobione polskimi symbolami narodowymi – wyraz wdzięczności polskich żołnierzy, którzy wywalczyli niepodległość w 1918 roku.

Warto przypomnieć, że Tomaszów Mazowiecki odzyskał wolność 12 listopada 1918 roku, kiedy żołnierze Polskiej Organizacji Wojskowej rozbroili niemiecki garnizon, a okupantów odeskortowano na dworzec kolejowy. Był to symboliczny moment, w którym Polacy przejęli władzę w mieście.

Wystawa „Trudne drogi do niepodległości” ze zbiorów Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim będzie dostępna dla zwiedzających do końca listopada bieżącego roku w godzinach otwarcia placówki.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego, turystów oraz pasjonatów historii do odwiedzenia Skansenu i zanurzenia się w wyjątkową opowieść o walce o wolność.

Autor tekstu: Zbigniew Cichawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.