Brzegiem Pilicy po raz dziewiętnasty.
Gorący weekend w Skansenie!

xix-rajd01To był już XIX Rajd Brzegiem Pilicy, którego organizatorami są od lat PTTK w Żarnowie (z Prezesem Oddziału Włodzimierzem Szafińskim na czele) i Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim. Piękno nadpilickich krajobrazów i bogata historia regionu sprawiają, że co roku dziesiątki a nawet setki młodych ludzi biorą udział w tej niezwykłej pieszej wędrówce.

xix-rajd02W sobotę 28 maja na trasę ze Spały przez Ciebłowice Duże do przystanku PKP Jeleń ruszyła prawie 100 – osobowa grupa młodzieży z opiekunami.  Na starcie w pobliżu mostu im. gen. Tadeusza Buka na Pilicy w Spale pojawiło się 5 drużyn reprezentujących SKKT – PTTK przy SP w Białaczowie, SP w Żarnowie, Zespole Szkolno – Gimnazjalnym w Przedborzu, Gimnazjum w Białaczowie i Gimnazjum w Żarnowie. Następnie z przewodnikiem ze Skansenu Rzeki Pilicy – Jarosławem Pązikiem przeszli pod pomnik żubra, będącego swoistym symbolem Spały. Tutaj uczestnicy wysłuchali krótkiej historii miejscowości, ulubionego miejsca odpoczynku carów rosyjskich i prezydentów II Rzeczpospolitej.

xix-rajd03Siedmiokilometrowa trasa ze Spały do Jelenia przebiegała tzw. carską drogą. W Jeleniu uczestnicy rajdu obejrzeli relikt z II wojny światowej – schron kolejowy, do którego wjeżdżały niemieckie pociągi sztabowe. Nieopodal zachował się stary drewniany budynek przystanku kolejowego pamiętający rosyjskich carów.

xix-rajd04Po przejściu trasy przewieziono nieco zmęczonych wędrowców do Tomaszowa Mazowieckiego, gdzie w Skansenie Rzeki Pilicy zaplanowane było zakończenie imprezy. Stałym już elementem odpoczynku w Skansenie był poczęstunek przygotowany przez naszą placówkę. Jak co roku, „słodkiego wsparcia” udzieliła Cukiernia Mazurek, której właściciel – Tomasz Mazurek ufundował pyszne bułeczki.

xix-rajd05Po posileniu się przystąpiono do tradycyjnego konkursu wiedzy o Pilicy i Nadpiliczu, w którym I miejsce zdobył Maciej Łukasik z Białaczowa, II miejsce przypadło w udziale Miłoszowi Polakowi z Żarnowa, a III miejsce uzyskał Wojciech Krakowiak z Przedborza. Nagrody dla laureatów ufundował Wydział Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim.

Na zakończenie drużyny otrzymały dyplomy uczestnictwa i zaproszenie na następny jubileuszowy  „XX  Rajd  Brzegiem Pilicy”.

xix-rajd06Warto dodać, że uczestnicy Rajdu byli jedną z wielu grup, które przybyły do  Skansenu w ostatni długi weekend. Łącznie Skansen i PTT „Groty Nagórzyckie” odwiedziło w dniach 26 – 29 maja prawie 2800 turystów. Liczba ta wpisała się w rekordowo wysoką frekwencję w maju, gdy obydwie placówki przyjęły 16 TYSIĘCY gości! To najlepiej świadczy o niezwykłej atrakcyjności tomaszowskich perełek turystycznych.