Brzegiem Pilicy – rekordowo!

rysunek0Prawie 230 uczestników z 11 miejscowości wzięło udział 30 maja br. w XVIII Rajdzie Brzegiem Pilicy, którego współorganizatorem i gospodarzem już od wielu lat jest nadpilicki skansen.rysunek1 Atrakcje turystyczne i malownicze widoki w połączeniu z niestrudzoną aktywnością głównego organizatora rajdu – Włodzimierza Szafińskiego (prezesa oddziału PTTK w Żarnowie) sprawiają, że z roku na rok rośnie liczba chętnych do pieszej wędrówki wzdłuż Pilicy.

W tym roku rajd rozpoczął się w Smardzewicach przy zabytkowym klasztorze i kościele św. Anny. Dzięki uprzejmości gwardiana klasztoru franciszkanów konwentualnych o. Marka Zienkiewicza, młodzi wędrowcy zostali oprowadzeni po barokowych wnętrzach tego pięknego XVII – wiecznego obiektu i zapoznani z jego niezwykłą historią. Następnie ruszyli na trasę rajdu, prowadzeni przez Jarosława Pązika – pracownika Skansenu Rzeki Pilicy. Najpierw obeszli imponujące wielkością wyrobiska kopalni Biała Góra, która już od ponad 90 lat eksploatuje największe w Europie pokłady piasku kwarcowego.

Po dojściu do tzw. Małych Grot wędrowcy mieli okazję przekonać się, że piasek kwarcowy był tutaj wydobywany na „dziko” już w XIX wieku. Idąc malowniczą drogą wzdłuż Pilicy młodzież dotarła do rezerwatu Niebieskie Źródła, gdzie mogła podziwiać unikatowe wywierzyska krasowe oraz poznać ich historię i przyrodę.

rysunek4Na rajdowiczów czekała już szeroko otwarta brama Skansenu i miejsce, gdzie mogli usiąść i posilić się po trudach pełnej wrażeń wycieczki. Miejsca na ławkach zajmowały kolejno utrudzone lecz bardzo usatysfakcjonowane grupy z SKKT – PTTK przy Zespole Szkolno – Gimnazjalnym w Przedborzu, SKKT – PTTK przy Gimnazjum w Białaczowie, Gomulinie, Szczercowie i Żarnowie, drużyna z Gimnazjum w Dąbrowie, SKKT – PTTK przy SOSW w Radomsku oraz SKKT – PTTK przy Szkole Podstawowej w Aleksandrowie, Białaczowie, Bogdanowie, Gomulinie, Miedznej Drewnianej, Skroninie i Żarnowie.

rysunek5Stałym już elementem odpoczynku w Skansenie jest poczęstunek przygotowany przez tą placówkę. Jak co roku, „słodkiego wsparcia” udzieliła Cukiernia Mazurek, której właściciel – Tomasz Mazurek ufundował świeże i pyszne bułeczki. Po posileniu się przystąpiono do tradycyjnego konkursu wiedzy o Pilicy i Nadpiliczu. Najlepszymi wiadomościami wykazał się zdobywca I miejsca – Maciej Łukasik ze Szkoły Podstawowej w Białaczowie. Drugie miejsce zajęła Julia Urbańska z SP w Bogdanowie, a trzecie Jakub Telecki z Gimnazjum w Białaczowie. Cała trójka otrzymała atrakcyjne nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Maz.

rysunek6Następnie, jak co roku, uczestnicy rajdu zwiedzali pilickie „muzeum na wolnym powietrzu”. Największym zainteresowaniem cieszył się słynny czołg T- 34, główny „bohater” kultowego niegdyś serialu „Czterej pancerni i pies”, który był kręcony także nad Pilicą. Prawdziwy zachwyt wywołała natomiast „stacyjka z bajki” w nowej odsłonie. Oczarowani byli nawet ci, którzy mieli już okazję zwiedzać skansen. Sprawiło to dokonane ostatnio pieczołowite odtworzenie historycznego zwieńczenia budynku, będącego pierwotnie pawilonem wystawowym Kolei Warszawsko – Wiedeńskiej na wszechrosyjską wystawę w Niżnym Nowogrodzie w 1896 roku. Dzięki temu ten pełniący przez następnych ponad 100 lat funkcję poczekalni budynek z przystanku kolejowego „Wolbórka” zajaśniał nowym, wręcz bajkowym blaskiem.

rysunek7Na sytych wrażeń uczestników XVIII Rajdu Brzegiem Pilicy czekały już autobusy, które rozwiozły ich w rodzinne strony. Znakomita większość deklarowała, że w następnym roku też weźmie udział w tej niezwykłej imprezie i odwiedzi Tomaszowską Okrąglicę z jej unikatowymi atrakcjami. Naprawdę warto!

GALERIA ZDJĘĆ