Czwarty „skok” wartowni ze Spały

wartownia1W Skansenie Rzeki Pilicy znajduje się wiele drewnianych, unikatowych budynków związanych z Pilicą. Jednym z nich jest ocalona staraniem Skansenu stara wartownia ze Spały. Ten liczący już ponad 90 lat budynek pierwotnie znajdował się przy jednej z bram wjazdowych do rezydencji prezydenckiej w Spale w okresie II Rzeczpospolitej.

wartownia2Po wojnie został przeniesiony do Tomaszowa Maz. gdzie służył jako stróżówka przy bramie wjazdowej do zakładowego osiedla popularnie nazywanego Michałówek. W 1957 roku został przeniesiony do przystani wioślarskiej należącej wówczas do Tomaszowskich Zakładów Włókien Sztucznych. Po upadku tych zakładów w latach 90-tych przystań została zamknięta i stopniowo popadła w ruinę.

wartownia3Staraniem Skansenu Rzeki Pilicy budynek został przeniesiony do naszej placówki w 2008 roku, a następnie pieczołowicie odrestaurowany. W związku z planami postawienia  nowego biura w Skansenie, wartownia musiała zostać przeniesiona w inne miejsce. Niezbyt odległe, bo stanęła kilkanaście metrów dalej, obok pochodzącego również ze Spały budynku starej carskiej toalety.

wartownia4Razem z wartownią został też przeniesiony w inne miejsce budynek gospodarczy.  Dźwig, który odegrał główną rolę w całej akcji, udostępniony został Skansenowi przez właściciela tomaszowskiej firmy „Usługi dźwigowe Franciszek Żyłka”. Dzięki profesjonalizmowi operatora przenosiny obydwu budynków zakończyły się sukcesem.

wartownia5Warto dodać, że wartownia stoi obecnie za ogrodzeniem z siatki cięto – ciągnionej, pochodzącym również ze Spały a pamiętającym jeszcze czasy carskie.