Groty przed „najazdem” turystów.
Piękno w kamieniu i szkle

inf280_rysunek0Z dnem 1 kwietnia rozpocznie się kolejny – już trzeci szczyt sezonu turystycznego w Grotach Nagórzyckich. Taki „najazd” można przewidywać na podstawie dotychczasowej frekwencji, wynoszącej już prawie 100 tysięcy osób! inf280_rysunek1Niewykluczone, że tegoroczny wynik będzie jeszcze większy, a to dzięki niedawnemu oddaniu do użytku nowo zbudowanego obiektu usługowo-administracyjnego przed grotami. Pod jednym dachem, na łącznej powierzchni 220 m kwadrat., mieści on zarówno pomieszczenia dla obsługi turystów, jak i zaplecze socjalne dla pracowników obsługi. Skansen Rzeki Pilicy, administrujący Podziemną Trasą Turystyczną „Groty Nagórzyckie”, zadbał o to, by nowy obiekt oprócz samych podziemi również był magnesem przyciągającym gości z kraju i zagranicy.

inf280_rysunek2Z tą myślą już w końcu grudnia ub. roku zainstalowano pierwsze elementy oryginalnego wystroju wnętrz nowego obiektu. Na ścianach sali audytorium zawisło sześć wielkoformatowych zdjęć z najdawniejszymi widokami nagórzyckiej kopalni piasku szklarskiego (najstarsze pochodzi z pocz. XX wieku). W holu wejściowym ustawiono gablotę z rozmaitymi „skarbami” znalezionymi ostatnio w czeluściach grot. Są wśród nich m.in.: autentyczna kopaczka kowalskiej roboty ze stuletnią co najmniej metryką, śpiewnik patriotyczny sprzed I w.św. i… kilka męskich grzebyków. W tym samym holu można obejrzeć pokazową wystawę choinkowych bombek ze znanej na całym świecie piotrkowskiej firmy „Szkło-Dekor”.

inf280_rysunek3Najwięcej nowości pojawiło się w holu mieszczącym sklepik z biletami i pamiątkami, prowadzony przez Skansen Rzeki Pilicy. Tutaj również zawisły urokliwe, wielkoformatowe zdjęcia – tym razem przedstawiające główne składniki markowego produktu turystycznego miasta Tomaszowa: Groty Nagórzyckie, Skansen Rzeki Pilicy i Niebieskie Źródła. W tym samym pomieszczeniu ulokowano ekspozycje o tematyce geologicznej i historycznej. Jest wśród nich stała wystawa pt. „Historia piaskiem pisana”, poświęcona rodowodowi piaskowcowych złóż tzw. synkliny tomaszowskiej oraz ich wydobyciu w Grotach Nagórzyckich, tzw. Małych Grotach oraz w kopalniach: piasków kwarcowych „Biała Góra” i „Grudzeń Las”.

inf280_rysunek4Do tej tematyki nawiązują także wystawy czasowe pt.: „Egzotyczne pejzaże Białej Góry” oraz „Piaskowcem wyczarowane…”. Druga z nich prezentuje niezwykłe, wręcz bajkowe formacje powstałe w wyniku erozji skał piaskowcowych w różnych częściach świata. Do tematyki geologicznej nawiązuje także wystawa „Magia kamieni”, przedstawiająca różne właściwości powszechnie przypisywane poszczególnym minerałom.

inf280_rysunek5Adekwatnym uzupełnieniem do wymienionych ekspozycji są pamiątki oferowane tutaj turystom. Tworzywem do nich są w większości rozmaite minerały. Można zatem nabyć oryginalne, kamienne zawieszki, medaliony bądź przyciski na biurko. Oferuje się także podobnie niebanalną biżuterię, a także kwiaty, anioły i figurki zwierząt ze szkła. Te ostatnie trafiły do nagórzyckich grot z renomowanego Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Warto zaznaczyć, że tego typu souveniry zyskały szczególne powodzenie wśród pań.

inf280_rysunek6W sklepiku przy grotach nie brakuje także bardziej tradycyjnych pamiątek w postaci kubków, klepsydr, map i przewodników turystycznych. Zadbano także o wydanie nowej serii pocztówek obrazujących nie tylko Groty Nagórzyckie, ale także promujących resztę „Tomaszowskiej Okrąglicy”. W najbliższym czasie można będzie tutaj nabyć także magnesy na lodówki i pocztówki z dawnymi widokami grot.

inf280_rysunek7Skoro mowa o najbliższych planach, to warto wspomnieć o trwających pracach nad dokumentalnym filmem o geologii i historii nagórzyckiej kopalni. Jego projekcja w sali audytorium będzie częścią przygotowywanej lekcji muzealnej dla szkół pt. „Historia piaskiem pisana”. Trwają także przygotowania do drugiego pikniku rodzinnego przy Grotach Nagórzyckich, planowanego na 3 maja. Tym razem wypełnią go pokazy tradycyjnych rzemiosł przeplatane rodzimym folklorem i scenami z udziałem legendarnych lokatorów tych grot – zbójem Madejem i diabłem nagórzyckim. Już teraz serdecznie zapraszamy!