„Młynarz” i Zbój Madej na Dożynkach Prezydenckich w Spale

dozynki-spala1Tysiące gości (i starszych i młodszych) odwiedziły atrakcje przygotowane przez Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim na Dożynkach Prezydenckich w Spale. Nasze placówki godnie reprezentował „młynarz” ze Skansenu Rzeki Pilicy i „zbój Madej” z Grot Nagórzyckich. Także Pierwsza Dama – Pani Agata Kornhauser – Duda z ciekawością obejrzała naszą ekspozycję.

dozynki-spala2Skansen Rzeki Pilicy (filia MCK) przybliżał gościom dożynek różnorodne tajniki młynarstwa. Opowiadał o nich „młynarz” ze Skansenu, który pokazywał zwiedzającym zasady działania młynów na przykładzie ruchomego młyna pływającego. Tego rodzaju młyny nie były kiedyś tak powszechne jak młyny wodne czy wiatraki, jednak jeszcze w XVIII w. można je było spotkać na  polskich rzekach, w tym także na Pilicy. Młyny takie budowane były na łodziach  i cumowane pod prąd rzeczny. Płynąca woda powodowała że koła młyńskie się kręciły, co uruchamiało cały mechanizm. Między dwoma kamieniami (z których obracał się tylko górny – tzw. biegun) mieliło się zboże, a dodatkowo stępa rozbijała ziarno na kaszę. Warto wspomnieć, że w Skansenie znajduje się łącznie pięć modeli młynów (wodny, wojskowy, wiatrak, kieratowy i pływający) wykonanych przez mistrza młynarskiego Jana Ekiela – starego młynarza ze Zgierza.

dozynki-spala3Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się również żarna ręczne, na których każdy mógł spróbować swoich sił i „ukręcić” żytnią mąkę razową. Było to zresztą jedno z zadań jakie młodzi uczestnicy przygotowanej przez MCK „Strefy zabaw” mieli do wypełnienia, aby otrzymać bardzo ciekawe upominki. Na żarnach swoich sił próbowali i młodsi i starsi – z rozmaitym zresztą skutkiem. Należy obiektywnie przyznać, że takie mielenie ziarna nie było wcale łatwe, tym bardziej, że efekty (trzy kilogramy mąki na godzinę!) nie były tak od razu widoczne. Z niewielką pomocą „młynarza”dzieci dzielnie mieliły ziarno na mąkę i w nagrodę, oprócz pomyślnego zaliczenia zadania, każdy otrzymywał upominkowy woreczek własnoręcznie zrobionej mąki.

dozynki-spala4Taką właśnie scenę zastała Pani Agata Kornhauser – Duda odwiedzająca w sobotę  przygotowane przez Miejskie Centrum Kultury stoiska. Zaciekawiona, poznawała zasady mielenia ziarna zarówno na żarnach ręcznych jak i w młynie pływającym. Przypomnijmy, że z żarnami ręcznymi związane jest pierwsze znane zdanie zapisane w języku polskim w XIII wieku: „Daj ać ja pobruśe, a ty poćywaj”, czyli „Daj, ja będę mielił, a ty odpocznij”. Tak zapewne rzekł setki lat temu jakiś stroskany małżonek do swojej zmęczonej żony – jak widać, już wtedy byli dżentelmeni! Należy bowiem dodać że „brusieniem” zajmowały się wtedy (jak zresztą większością prac domowych) głównie kobiety, przy pomocy dorastających dzieci.

dozynki-spala5Dodatkową atrakcją naszego stoiska był “zbój Madej” reprezentujący PTT “Groty Nagórzyckie”. W ubraniu z epoki i w pełnym uzbrojeniu (które odłożył tylko na czas odwiedzin Pierwszej Damy) składającym się z potężnej maczugi, sztyletu i pistoletu, wywoływał wśród gości  duże wrażenie. Zainteresowani naszymi placówkami mogli zabrać ze sobą foldery reklamujące Tomaszowską Okrąglicę czyli Skansen Rzeki Pilicy, Rezerwat Przyrody “Niebieskie Źródła” i Podziemną Trasę Turystyczną “Groty Nagórzyckie”. Przy okazji możemy się pochwalić, że tylko w ciągu ostatnich dwóch wakacyjnych miesięcy (lipiec – sierpień) Skansen i Groty odwiedziło łącznie prawie 28 000 gości!

Przypominamy jednocześnie, że w najbliższą sobotę tj. 17 września o godz. 15.00 w Skansenie Rzeki Pilicy, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, odbędzie się event historyczny pt. “Polska Walcząca – Historia 25 Pułku Piechoty Armii Krajowej”. SERDECZNIE ZAPRASZAMY!