Nadpiliczne wędrowanie

W sobotę 1 czerwca br. w Dzień Dziecka odbył się XXII Rajd „Brzegiem Pilicy”, zorganizowany przez Oddział PTTK w Żarnowie i Skansen Rzeki Pilicy (filię MCK) w Tomaszowie Mazowieckim. Rajd rozpoczął się w Smardzewicach od zwiedzania barokowego kościoła św. Anny. Blisko 150 osób biorących udział w imprezie, wypełniło szczelnie ten zabytkowy obiekt sakralny.

Dalsza trasa prowadziła obok kopalni piasku kwarcowego „Biała Góra” a później do Małych Grot, przy których przewodnik z Tomaszowa Mazowieckiego, Adam Świderek przedstawił historię zakładu w Białej Górze i wydobywania piasku jako surowca dla przemysłu szklarskiego. Idąc lasem w kierunku Tomaszowa, „rajdowicze” minęli po lewej stronie widok na Pilicę, rzekę która znalazła się już 22 lata temu w nazwie tego lubianego przez dzieci i młodzież szkolną rajdu. Warto podkreślić, że tak jak w latach ubiegłych, tak również w tym roku w Rajdzie wśród uczestników była duża grupa mam, tatusiów a nawet babć. Najmłodszym turystą był w tym roku Szymon Krupiński z Łodzi, mający 3 lata i 3 miesiące, wędrujący razem z rodzicami.

Dużą atrakcją przyrodniczą tegorocznego rajdu, był znajdujący się na trasie przejścia Rezerwat Przyrody „Niebieskie Źródła” w którym Rajd się zatrzymał na dłużej, słuchając przewodnika i podziwiając wywierzyska krasowe oraz piękną przyrodę w tym ptaki wodne. Stąd już krótka wędrówka do Skansenu Rzeki Pilicy, gdzie czekały na turystów słodkie bułki i napoje. Pyszne bułeczki ufundowała tradycyjnie Cukiernia MAZUREK.

Chętni mogli zwiedzić obiekty i eksponaty Skansenu związane z młynarstwem, militariami, Koleją Warszawską – Wiedeńską itp. Bardzo interesującą nowością była, otwarta w Noc Muzeów, wystawa stała pn. „Tomaszowskie Bractwa Wodniackie”.

Zgodnie z regulaminem rajdu, odbył się konkurs wiedzy o Pilicy w którym wystąpiło 6 uczestników, a najlepszymi okazali się: Igor Kubiszewski z Żarnowa – I miejsce, Aleksandra Kata z Miedznej Drewnianej – II miejsce oraz Kacper Duda z Przedborza – III miejsce. Nagrody ufundowane przez Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, przekazał laureatom Zbigniew Cichawa – kierownik Skansenu.

Zakończenie imprezy było również dobrą okazją do wręczenia wcześniej zdobytych odznak turystyki pieszej. Prezes Zarządu Oddziału PTTK w Żarnowie , Włodzimierz Szafiński wyróżnił brązową odznaką turystyki pieszej 4 osoby: Ilonę Jończyk, Zuzannę Kołodziejczyk, Amelię Ogłozę i Weronikę Smardzewską, a „popularną” Malwinę Bakalarz i Oliwię Pękalę. Wszystkie w/w turystki to reprezentantki Żarnowa. Wszystkie drużyny uczestniczące w rajdzie otrzymały dyplomy za udział. Przekazano również dyplomy – podziękowania dla Zbigniewa Cichawy i Tomasza Mazurka. Jak zwykle oddział w Żarnowie, zadbał o pamiątkowe plakietki i okolicznościowe notesy dla każdego uczestnika. Do dyspozycji była też pieczątka rajdowa.

Drużyny biorące udział w imprezie to szkolne koła PTTK z: Białaczowa, Miedznej Drewnianej, Petrykóz, Przedborza i Żarnowa oraz turyści indywidualni z Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego i woj. świętokrzyskiego. O sukcesie rajdu zdecydowały ciekawostki krajoznawcze na trasie, wiadomości przekazywane przez przewodnika , świetna pogoda i miłe przyjęcie w Skansenie Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim.

Włodzimierz Szafiński