Skansen i groty w „motowizji”

rysunek0 rysunek1Skansen Rzeki Pilicy i Groty Nagórzyckie znalazły się wśród największych atrakcji turystycznych woj. łódzkiego, polecanych przez telewizyjny program „Polska motocyklowa”. Cykl, prezentowany w ogólnopolskim kanale motowizja na platformie nc+, proponuje miłośnikom dwuśladów odwiedzanie miejsc godnych uwagi na terenie całego kraju. Każdy z 25-minutowych odcinków zawiera relację z jednodniowego przejazdu motocyklem na trasie liczącej od 200 do 300 kilometrów w obrębie jednego województwa. W wyborze miejsc zasługujących na prezentację w tym programie jego realizatorów wspiera Polska Organizacja Turystyczna wraz ze swoimi agendami regionalnymi.

rysunek2W czwartkowe przedpołudnie przez bramę pilickiego skansenu przejechał na swoim motocyklu prowadzący program redaktor Wiktor Krammer. Zainteresowały go tutaj szczególnie obiekty i eksponaty działu militarnego, z których wiele ma charakter unikatowy – i to nie tylko w skali kraju. Z pewnością należy do nich poniemiecki, opancerzony ciągnik artyleryjski, wydobyty z Pilicy pod Tomaszowem w październiku 1999 roku. Ten eksperymentalny pojazd, wykorzystywany w styczniu 1945 roku przez Luftwaffe, jest obecnie jedynym takim egzemplarzem zachowanym na świecie! Co istotne, został nie tylko pieczołowicie odrestaurowany, ale także uruchomiony!

rysunek3Ekipę „Polski motocyklowej” zaintrygował także eksponowany obok „Lufcika” legendarny czołg T-34, będący depozytem Muzeum Wojska Polskiego. Dzięki usilnym staraniom tomaszowskiego skansenu i on został przywrócony do życia. Dzisiaj jest jednym z najlepiej skompletowanych i utrzymanych maszyn tego typu w Polsce. Realizatorzy programu mogli się o tym przekonać zaglądając również do wnętrza czołgu. Podobnego „dotknięcia historii” mogli doznać wchodząc do żelbetonowego schronu typu „Tobruk”, który został przeniesiony do skansenu spod Sulejowa. Znaleźli się także w roli obsługi armaty przeciwlotniczej z czasów II wojny światowej.

rysunek4W trakcie dwugodzinnej wizyty w pilickim skansenie ekipa telewizyjna zarejestrowała również takie osobliwości militarne, jak przydrożny krzyż wykonany z… lufy radzieckiej armaty i łusek o niemieckiej armaty, czy niezwykłe przykłady wykorzystywania wojennego uzbrojenia do celów gospodarskich. Okazy te wchodzą m.in. w skład stałych wystaw poświęconych wydarzeniom obydwóch wojen światowych nad Pilicą.

rysunek5Opuszczając Tomaszów realizatorzy tego programu zahaczyli o Podziemną Trasę Turystyczną „Groty Nagórzyckie”, jako obiekt również godny polecenia turystom motocyklowym. Tego samego dnia byli oni w Spale, Piotrkowie Trybunalskim i Bełchatowie. W odcinku poświęconym woj. łódzkiemu znajdą się także turystyczne atrakcje Łodzi, Uniejowa i Łęczycy. Emisja całego cyklu (łącznie 16 odcinków) na kanale motowizji rozpocznie się 10 września i potrwa do końca roku. Przewiduje się powtórkę cyklu na wiosnę przyszłego roku.