Skansen na antenie i na ekranie!

Skansen Rzeki Pilicy (filia MCK) w Tomaszowie Maz. już od wielu lat jest obowiązkowym punktem dla zdecydowanej większości turystów zwiedzających atrakcje naszego miasta. Tylko w ciągu ostatnich trzech lat Skansen odwiedziło ponad 100 000 gości! O wyjątkowości tej placówki świadczy również zainteresowanie mediów, które często realizują programy poświęcone Skansenowi.

Już we wrześniu 2016 roku ekipa telewizyjna z TVP 1 z Tomaszem Bednarkiem na czele, odwiedziła nasze miasto, realizując jeden z odcinków, nowego wtedy a bardzo popularnego obecnie, programu pn. „Zakochaj się w Polsce”.

Kręcony nad środkową Pilicą odcinek pt. „Szlakiem rzeki Pilicy”, poświęcony był (oprócz Niebieskich Źródeł i Grot Nagórzyckich), w dużej części właśnie tomaszowskiemu Skansenowi. Program pokazywany był dwukrotnie w styczniu i sierpniu 2017 roku wywołując wzmożony napływ turystów.

Wiosną 2017 roku nagrywany był z kolei dla telewizji PLANETE+ premierowy odcinek 3 edycji programu „Naturalnie Polska”. Odcinek ten, poświęcony największym atrakcjom woj. łódzkiego, kręcony był m.in. również w Skansenie.

Natomiast pod koniec 2017 roku dla Polskiego Radia program – Czwórka realizowana była w Tomaszowie Maz. audycja podróżnicza Hotspot, gdzie oczywiście nie mogło zabraknąć skansenowych atrakcji.

Warto przy okazji wspomnieć o filmach realizowanych w Skansenie przez znanego „youtubera” Jakuba Czerwińskiego, bardziej znanego jako „Irytujący Historyk”. Nakręcił on tutaj kilka filmów, czy to o samym Skansenie czy wykorzystując fragmenty odbywających się w Skansenie inscenizacji historycznych.

Największą popularnością cieszył się film o unikatowym opancerzonym ciągniku artyleryjskim „Lufciku”, który obejrzało prawie 115 000 osób! Wykorzystane zostały w nim fragmenty inscenizacji z Pikniku Militarnego w 2017 roku pn. „Potyczka na Linii Pilicy – styczeń 1945 r.”.

Pozostałe dwa filmy o atrakcjach Skansenu i Korpusie Ochrony Pogranicza także miały po kilkadziesiąt tysięcy wejść. W tym ostatnim z 2018 roku wykorzystane z kolei zostały fragmenty odgrywanej w sierpniu br. w Skansenie inscenizacji pt. „Atak czerwonoarmistów na strażnicę KOP – 17 WRZEŚNIA 1939 r.”. W tym Pikniku Militarnym wzięło udział prawie 2000 osób!

Rok 2018 również był bogaty w popularyzowaniu Skansenu w różnorodnych mediach. Już na początku czerwca odwiedzili nadpilicki Skansen dziennikarze z radia Victoria, którzy nagrywali ten program także w Rezerwacie Przyrody „Niebieskie Źródła”.

W tym samym miesiącu zainteresowali się Skansenem dziennikarze z Polskiego Radia. Program o największych atrakcjach turystycznych Tomaszowa Maz. był emitowany w radiowej Dwójce w połowie lipca.

 

O najciekawszych miejscach nad Pilicą postanowiła również nakręcić program ekipa telewizyjna z Aleksandrowa Łódzkiego, która w lipcu odwiedziła Skansen. Bardzo dobrze zrealizowany film na pewno przekonał wielu widzów do odwiedzenia Tomaszowa Maz.

Oprócz Irytującego Historyka relację filmową z Pikniku Militarnego i towarzyszącej mu inscenizacji historycznej nagrała Joanna Sztymelska. Zrealizowała ona także film o „Słodkiej Niedzieli” w Skansenie.

Natomiast ekipa z Magazynu Tomaszowskiego TeleTeam, oprócz filmu z sierpniowej inscenizacji, zrealizowała również ciekawą reklamówkę na potrzeby projektu pn. „Jestem flisakiem – zawód moich pradziadów”. Projekt ten był zapowiadany (podobnie jak inne wydarzenia) także na antenie tomaszowskiego radia FAMA.

Na początku października tego roku Tomaszów Maz. odwiedziło radio RMF FM, w ramach cyklu „Twoje Miasto w Faktach RMF FM”! W „Faktach” pojawiły się krótkie wypowiedzi o największych atrakcjach Tomaszowa na czele ze Skansenem, Areną Lodową czy Grotami Nagórzyckimi. Powstał wtedy ponadto, zrealizowany przez dziennikarzy RMF FM, krótki film o Skansenie i innych atrakcjach naszego miasta dostępny na stronie internetowej.

Pod koniec października 2018 r. ekipa programu „Zakochaj się w Polsce” po raz drugi odwiedziła nasze miasto, realizując kolejny program poświęcony licznym atrakcjom Tomaszowa Maz., wśród których nie mogło oczywiście zabraknąć Areny Lodowej, Niebieskich Źródeł, Grot Nagórzyckich i Skansenu Rzeki Pilicy.

O atrakcyjności Skansenu, zarówno dla mediów jak i zwiedzających (ponad 35 000 gości w 2018 roku), decyduje przede wszystkim unikatowość zgromadzonych tutaj eksponatów, forma ich prezentacji oraz imprezy i warsztaty mające na celu uatrakcyjnienie oferty. Wszystko to sprawia, że Skansen (wraz z Niebieskimi Źródłami, Grotami Nagórzyckimi czy Areną Lodową) jest niezmiennie coraz bardziej rozpoznawalną i wysoko ocenianą „wizytówką” Tomaszowa Mazowieckiego.