Skansen „objazdowy”.
Kielce – Poświętne – Szczecin

skansen-objazdowy_1Atrakcyjność i różnorodność zbiorów Skansenu Rzeki Pilicy sprawiają, że praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie. Dla jednych będzie to „stacyjka Reymonta” czy ponad 100 – letni „Szczupak”, dla innych „Wojna zatrzymana w Pilicy” z jedynym na świecie opancerzonym ciągnikiem artyleryjskim – „Lufcikiem” na czele.

skansen-objazdowy_2Jednym z bardziej rozbudowanych działów w naszej placówce jest ekspozycja „Młynarstwo wodne w dolinie Pilicy” mieszcząca się oczywiście w drewnianym młynie!  Największym zainteresowaniem zwiedzających cieszą się tam niezmiennie ruchome modele różnych typów młynów oraz żarna ręczne, na jakich przez setki lat ludzie sami mielili ziarno na mąkę.

skansen-objazdowy_3To właśnie te obiekty były prezentowane w ciągu kilku ostatnich tygodni w różnych punktach Polski. Najpierw w Kielcach w dniach 8 – 10 kwietnia, gdzie  Skansen wraz ze Stowarzyszeniem „Dolina Pilicy” reprezentował Tomaszów Mazowiecki w VIII edycji Międzynarodowych Targów Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki AGROTRAVEL.  Na naszym stoisku goście mogli m.in. poznać tajniki działania młyna wodnego, „ukręcić” mąkę na żarnach ręcznych (i zabrać ją ze sobą!) czy zapoznać się z ofertą turystyczną naszego miasta i regionu.

skansen-objazdowy_4W dniu 23 kwietnia odbył się XI Międzynarodowy Wyścig Kolarski  Szlakiem Walk Majora Hubala, którego centralnym punktem było Poświętne. Władze gminy poprosiły Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Maz. (którego filią jest Skansen) o pomoc w uatrakcyjnieniu imprezy. Tym razem „młynarz” pokazywał zasady działania młyna pływającego (tzw. pływaka) zbudowanego na łodzi! Młyny takie jeszcze w XVIII wieku można było spotkać m.in. na Pilicy. Najmłodsi szczególnie chętnie próbowali swoich sił na żarnach ręcznych.

skansen-objazdowy_5Natomiast wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Tomaszowie Maz. promowaliśmy nasz region na „Pikniku nad Odrą” (w ramach Targów Turystycznych MARKET TOUR, które były częścią Pikniku) w Szczecinie. Tysiące turystów przyciągniętych zostało do naszego  stoiska, gdzie mogli wysłuchać ciekawostek związanych z młynarstwem wodnym reprezentowanym przez „pływaka”. Dodatkową atrakcją była możliwość zmielenia ziarna na żarnach ręcznych i zabrania mąki do domu w pamiątkowym woreczku.

skansen-objazdowy_6Podkreślić należy, że każdorazowo nie lada sensację wzbudzała postać Zbója Madeja reprezentującego Podziemna Trasę Turystyczną „Groty Nagórzyckie”. Setki zainteresowanych (szczególnie dzieci, chociaż nie tylko) słuchało legendy i robiło sobie pamiątkowe zdjęcia z niegdysiejszym „lokatorem” podziemi.

Warto wspomnieć, że wszystkie pięć modeli młynów (wodny, wiatrak, pływający, kieratowy i wojskowy!) jakie posiadamy, zostało wykonanych nie przez przypadkową osobę, ale przez samego mistrza młynarskiego. Pan Jan Ekiel (noszący miano „starego młynarza ze Zgierza”) który pochodzi z młynarskiej rodziny i sam pracował w kilku młynach, od wielu lat konstruuje różnego typu modele młynów. Życiorys  Pana Jana to zresztą temat na odrębny artykuł.

skansen-objazdowy_8Atrakcyjność Skansenu Rzeki Pilicy i Podziemnej Trasy Turystycznej „Groty Nagórzyckie” została potwierdzona w miniony długi weekend, gdy łącznie odwiedziło nasze placówki grubo ponad 2,5 tysiąca turystów. Tych, którzy z różnych względów jeszcze u nas nie byli serdecznie zapraszamy. NAPRAWDĘ WARTO!