„Tradycja Orężem Niepodległości” czyli wystrzałowa Majówka w Skansenie!

Symbolicznym wystrzałem z hakownicy rozpoczęła się 2 maja tradycyjna Majówka Historyczna w Skansenie Rzeki Pilicy. Rozpoczęła ona cykl wydarzeń organizowanych przez Miejskie Centrum Kultury w ramach obchodów w Tomaszowie Maz. stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Oprócz wystrzałów z hakownicy Kasztelania Inowłodzka z pomocą „rycerstwa” chorągwi łęczyckiej przygotowała wiele innych atrakcji, wśród których na poczesnym miejscu znalazły się pokazy walk rycerskich. Rycerze w pełnej zbroi „walczyli” tak długo na miecze, dopóki jeden z nich nie został pokonany. Następnie chętni mogli dokładnie obejrzeć elementy uzbrojenia rycerskiego, pozyskując informacje o ich przeznaczeniu i historii.

W „rycerskim obozowisku” była również możliwość spróbowania swoich sił w strzelaniu z łuku czy rzucie oszczepem. Nie brakowało chętnych do innych zabaw (w tym „walki” na styropianowe miecze) a zwłaszcza do pomocy w wytwarzaniu i pieczeniu podpłomyków. Był on jednocześnie nagrodą za poniesiony trud, podobnie jak specjalne pieczątki przyznawane za każdą zdobytą sprawność. Po zebraniu kilku takich symboli uczestnik otrzymywał Glejt Pana Kasztelana, potwierdzający wstąpienie w szeregi giermków.

Niezwykle ciekawy był warsztat płatnerza z własnoręcznie wykutymi przez Jacka i Kacpra Wojtusiaków mieczami, szablami i innymi elementami rycerskiego rynsztunku. Oprócz niecodziennej możliwości wzięcia do ręki miecza czy szabli, można było również przymierzyć elementy rycerskiej zbroi z hełmem na czele. Pan Jacek z synem Kacprem z wielkim zaangażowaniem i bardzo profesjonalnie wyjaśniali techniki wyrobu broni białej, opowiadali o jej historii a nawet dali kilka pokazów walk tą historyczną bronią, tak mocno wpisaną w naszą historię.

Bardzo dużo atrakcji przygotowali animatorzy z Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Maz. Najbardziej widowiskowe były umalowane buźki dzieci oraz balonikowe rozmaitości w tym zwierzątka i miecze. Można było własnoręcznie wykonać różnymi technikami symbole narodowe (flagi i godła), hełmy z papieru oraz uczestniczyć w rozmaitych grach i zabawach.

Nie zabrakło zaprzyjaźnionych artystów-rękodzielników, głównie z tomaszowskiego Stowarzyszenia Amatorów Plastyków. Katarzyna Kłopotowska to specjalistka m.in. od gliny, Sabina Grałek wyrabia piękne kwiaty a Władysław Mazurek to znany rzeźbiarz. Oprócz prezentacji wyrobów, artyści zachęcali zainteresowanych do spróbowania swoich sił przy ich wytwarzaniu i poznania tajników artystycznego rękodzieła.

Na sytych wrażeń artystycznych czekały dodatkowo regionalne przysmaki przygotowane przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Największą popularnością cieszyła się zalewajka, kapusta z grochem, pierogi z kapustą i grzybami oraz ciasta na czele ze świeżo wypiekanymi ciepłymi i pięknie pachnącymi pączkami.

Na brak zainteresowania nie mogło także narzekać stoisko przygotowane przez Kino Helios. Zabawa w Koło Fortuny, gdzie można było popisać się rozeznaniem w tematyce filmowej i wygrać rozmaite nagrody, przyciągała zarówno młodszych jak i starszych uczestników Majówki. Ogólnie tego dnia Skansen odwiedziło prawie tysiąc gości.

W trakcie weekendu majowego udostępniona została również dla zwiedzających część „stacyjki Reymonta” z tematyczną wystawą o naszym pisarzu – nobliście i jego związkach z Koleją Warszawsko – Wiedeńską oraz tym 120 – letnim budynkiem poczekalni.

Wystawa udostępniona będzie w każdy wiosenno–letni weekend. Serdecznie zapraszamy!