77 lat temu nad Pilicą…

Niemiecki ciągnik opancerzony na podwoziu ciągnika Sd.Kfz. 8 w ulepszonej wersji DB 1018 stycznia 1945 roku zakończyła się niemiecka okupacja Tomaszowa Mazowieckiego. W wyniku wielogodzinnych zaciętych walk w rejonie miasta w Pilicy i na jej brzegach pozostały setki niemieckich pojazdów wojskowych. Te, które wpadły w głębsze miejsce, dosyć szybko skryły się pod wodą, a następnie w piaszczystym dnie Pilicy. Kilka udało się wydobyć z rzeki pod koniec XX wieku, a dwa z nich zostały wyremontowane i uruchomione!

W Skansenie Rzeki Pilicy prezentowany jest „Lufcik”, czyli jedyny na świecie eksperymentalny, opancerzony ciągnik artyleryjski Luftwaffe, który zatonął w Pilicy właśnie 18 stycznia 1945 roku.

 


Historia powstania tego pojazdu sięga 1934 roku, kiedy to w Niemczech skonstruowano ciągnik artyleryjski Sd.Kfz. 8. Skansenowy „Lufcik” zbudowany jest właśnie na podwoziu ciągnika Sd.Kfz. 8 w ulepszonej wersji DB 10, a nadbudowa wykonana została z blach pancernych o grubości 12 mm. Wskazuje to, że jego zadaniem było holowanie dużych armat, np. niemieckiego działa przeciwlotniczego i przeciwpancernego kaliber 88 mm, bezpośrednio na linię frontu.

Ze wszystkich eksperymentalnych pojazdów tego typu przetrwał tylko „Lufcik”, zatopiony podczas forsowania Pilicy i wydobyty po 54 latach z jej dna w 1999 roku. Po wyremontowaniu i uruchomieniu stanowi prawdziwą militarną „perełkę”.

Więcej o samych walkach w rejonie Tomaszowa w styczniu 1945 roku możecie przeczytać: http://skansenpilicy.pl/walki-nad-pilica-o-tomaszow-maz-styczen-1945/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.