Rekordowa impreza w Skansenie

piknik-militarny-skansen(1)W trakcie niedzielnego „Pikniku Militarnego” Skansen Rzeki Pilicy (filię MCK) w Tomaszowie Maz. odwiedziła absolutnie rekordowa liczba  prawie 2000 gości! Niewątpliwymi atutami tej frekwencji była zarówno wyjątkowość przygotowanych atrakcji jak i bardzo sprzyjająca aura. Kulminacyjnym punktem imprezy były pokazy jazdy unikatowego opancerzonego ciągnika artyleryjskiego Luftwaffe, połączone z inscenizacjami historycznymi oraz prezentacja Jednostki Strzeleckiej 1002 z Tomaszowa Maz. – współorganizatora Pikniku. Ale innych, nie mniej ciekawych atrakcji było o wiele więcej.

piknik-militarny-skansen(2)Goście wchodzący do Skansenu dostawali specjalną przepustkę sprawdzaną i podbijaną okolicznościową pieczątką przez „żołnierzy” przedwojennego Korpusu Ochrony Pogranicza. W rolę „pograniczników” wcielili się członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Batalion Tomaszów” – sekcja polska. Oprócz zapoznania się z umundurowaniem i wyposażeniem tej elitarnej wtedy jednostki, zwiedzający mogli też obejrzeć elementy ustawionego nieopodal przejścia granicznego ze słupem granicznym i szlabanem w roli głównej.

piknik-militarny-skansen(3)Wojskowe  obozowiska rozłożyli również rekonstruktorzy wcielający się w żołnierzy Wehrmachtu oraz Armii Czerwonej. W roli „Niemców” wystąpił „Batalion Tomaszów” – sekcja niemiecka oraz rekonstruktorzy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Groß Rauden” którzy przyjechali z Republiki Czeskiej. Natomiast „czerwonoarmistów” zagrali członkowie Projektu Historycznego reko.waw z Warszawy. Zwiedzający mogli dokładnie zapoznać się z bronią, umundurowaniem i innymi elementami wyposażenia żołnierskiego walczących armii  z czasów II wojny światowej. Szczególnym akcentem był zestaw narzędzi dentystycznych z tego okresu.

piknik-militarny-skansen(4)Ogromne zainteresowanie wzbudziła możliwość wejścia na czołg T-34/85 i obejrzenia jego wnętrza. Setki młodszych i starszych  „pancerniaków”, w tym fanów serialu „Czterej pancerni i pies”, nie przepuściło okazji zrobienia pamiątkowego zdjęcia z czołgiem i jego załogą. W rolę profesjonalnych „czołgistów” wcielili się członkowie ogólnopolskiego Stowarzyszenia Klub Pancernych, którzy społecznie od wielu lat opiekują się czołgiem i uczestniczą w imprezach.

piknik-militarny-skansen(5)Niecodzienną atrakcją był pokaz jazdy eksperymentalnego opancerzonego ciągnika artyleryjskiego Luftwaffe, którego kierowcą/mechanikiem od początku jest niezastąpiony Piotr Malczewski. Warto przypomnieć, że pojazd ten, zwany popularnie „Lufcikiem”, zatonął w czasie forsowania Pilicy w styczniu 1945 roku. Po 54 latach został wydobyty, wyremontowany i uruchomiony!

piknik-militarny-skansen(6)Ogromny entuzjazm wzbudziły, połączone z jazdą „Lufcika”, inscenizacje historyczne pt. „Potyczka na Linii Pilicy”.  Pokazywały one możliwe scenariusze potyczek jakie miały miejsce pomiędzy oddziałami Wehrmachtu i Armii Czerwonej w czasie walk nad Pilicą w styczniu 1945 roku. Rekonstruktorzy w bardzo profesjonalny i ciekawy sposób z użyciem strzelającej „ślepakami” broni przybliżyli gościom Skansenu realia tamtego okresu.

piknik-militarny-skansen(7)Na tych którzy zmęczyli się wojennymi akcentami czekały smakowitości przygotowane przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Była oczywiście grochówka, ale tez kapusta, placki ziemniaczane i chleb ze smalcem. Warto było odwiedzić również stoiska na których swoje wyroby prezentowali lokalni artyści i popróbować swoich sił przy wyrobie kwiatów czy rzeźbiarstwie.

piknik-militarny-skansen(8)Zwiedzający mogli również podziwiać motocykle zaprezentowane przez Stowarzyszenie Posiadaczy Zabytkowych Pojazdów „Weteran” z Tomaszowa Maz. Możliwość wejścia na zabytkowy motocykl i uwiecznienia tego na  pamiątkowym zdjęciu była nie lada atrakcją wykorzystywaną głównie przez najmłodszych.

piknik-militarny-skansen(9)W trakcie imprezy można było zwiedzać wszystkie wystawy stałe i czasowe, w tym przygotowaną specjalnie na tę okazję wystawę plenerową pt. „Sztuka okopowa”. Zaprezentowano na niej głównie rozmaite obiekty sakralne i żołnierskie „patriotyki” wykonane z łusek, naboi i innych elementów uzbrojenia. Na uwagę zasługiwał krzyż wykonany przez żołnierzy polskiego kontyngentu w Afganistanie po ciężkich walkach pod Ghazi w 2013 roku który ofiarowany został Skansenowi przez gen. Marka Sokołowskiego.

piknik-militarny-skansen(10)Jednostka Strzelecka 1002 oraz Ochotnicza Straż Pożarna z Tomaszowa Maz. przygotowały również swoje stanowiska z materiałami promocyjnymi. Szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się możliwość wejścia do wozu strażackiego.

piknik-militarny-skansen(11)Pod koniec imprezy zaprezentowali swoje umiejętności nasi „Strzelcy” we współpracy z OSP z Tomaszowa  Maz. Pokazy wyszkolenia, w tym walki wręcz, ratownictwa technicznego  i medycznego, gaszenia płonącego samochodu itp. wzbudziły ogromne zainteresowanie gości.

piknik-militarny-skansen(12)piknik-militarny-skansen(13)W uznaniu ogromnego zaangażowania i z okazji 25 lat działalności Jednostki Strzeleckiej 1002 wiceprezydent Tomaszowa Maz. Tomasz Jurek i wicestarosta Powiatu Tomaszowskiego Dariusz Kowalczyk przekazali na ręce dowódcy tomaszowskich „Strzelców” Moniki Malczewskiej listy gratulacyjne i pamiątkowe statuetki. Podziękowania w formie pamiątkowych dyplomów wręczyła również „Strzelcom” Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury Anna Zwardoń. Warto bowiem podkreślić, że już od kilku tygodni tomaszowscy „Strzelcy” pomagali w przygotowaniu imprezy m.in. dokonując niezbędnych prac remontowych i konserwacyjnych przy „Lufciku”.