„Od ziarenka do bochenka”

W najbliższą niedzielę tj. 8 lipca w Skansenie Rzeki Pilicy (filii MCK) w Tomaszowie Maz. odbędą się w godz. 12-18 pokazowe warsztaty etnograficzne pn. „Od ziarenka do bochenka”. Warsztaty te, to kolejna nowość, która pojawiła się w ofercie Skansenu od wiosny tego roku.

W pełnej wersji warsztaty rozpoczynają się przed młynem, gdzie można zapoznać się z typowym sprzętem (m.in. pług czy brony) używanym w pracach polowych. Następnie w budynku młyna zainteresowani oglądają narzędzia używane do koszenia zboża (sierpy i kosa), młócenia (cepy) i mielenia ziarna na mąkę (żarna ręczne). Pokazywane są różne odmiany zbóż oraz produkty, które z nich powstają (od mąki, poprzez kasze do otrąb i płatków). Przewodnik wtajemnicza także grupę w tradycje i zwyczaje towarzyszące pracom polowym. Uruchamiane są również różnego rodzaju modele młynów (w tym kieratowy i pływający) a na końcu tej części warsztatów, każdy może spróbować swoich sił w mieleniu zboża na żarnach ręcznych.

W najbliższą niedzielę warsztaty skupią się na części praktycznej, która będzie miała miejsce przy ognisku, gdzie każdy zainteresowany będzie mógł mielić zboże na żarnach ręcznych i poznać technikę oddzielania mąki od otrąb. Kulminacyjną częścią warsztatów będzie możliwość własnoręcznego wyrobu ciasta i uformowania z niego podpłomyka, który następnie zostanie upieczony i przekazany swemu twórcy.

Oczywiście, każdy zainteresowany będzie mógł również w budynku młyna zapoznać się z ekspozycją dotyczącą pozyskiwaniu zboża, jego rodzajami oraz modelami młynów w których dawniej ziarno było przerabiane na mąkę. Warto obejrzeć nową aranżacją parteru młyna oraz strychu, które w tym roku zostały w całości udostępnione zwiedzającym. SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!