Skansen miodem i ziołami pachnący!

W trakcie „Słodkiej Niedzieli” 15 lipca Skansen Rzeki Pilicy odwiedziło ponad 1000 gości. Oprócz sprzyjającej (do pewnego momentu) pogody, przyciągnęły ich liczne atrakcje przygotowane przez Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Maz.

Tradycyjnie bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko pszczelarza Rafała Goworka, który z zaangażowaniem  opowiadał zainteresowanym o swojej pasji, dzieląc się wiedzą nabytą przez ponad 20 lat hodowli pszczół. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się ciasteczka na miodzie tzw. całuski upieczone przez jego żonę Józefę oraz szklany ul z rojem pszczelim. Amatorzy słodkości mogli nabyć miód z pasieki pana Rafała oraz  własnoręcznie wykonane, pięknie zdobione świece woskowe o niesamowitym, miodowym zapachu.

Atrakcyjną nowością było stoisko profesjonalnego zielarza, który wyjaśniał zainteresowanym tajniki medycyny naturalnej. Chętni mogli również spróbować naparów z różnych ziół. Warto dodać, że zioła te (które można było też nabyć), są uprawiane i przygotowywane własnoręcznie przez pana Andrzeja.

Nie zabrakło oczywiście zaprzyjaźnionych pań z tomaszowskiego Stowarzyszenia Amatorów Plastyków. Tłumy zwiedzających podziwiały przepiękne dzieła ich rąk, dowiadując się przy okazji wiele o sztuce ich wytwarzania.

Animatorzy z Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Maz. mieli pełne ręce roboty, gdyż do ich stoiska ustawiały się całe kolejki zainteresowanych. Naszych najmłodszych milusińskich interesowało zarówno malowanie buziek, wianki jak i malowanki i wycinanki.

Na brak zainteresowania nie mogło też narzekać Koło Gospodyń Wiejskich z Bukowca Opoczyńskiego. Zarówno barszczyk jak i pierogi, młoda kapusta, placki ziemniaczane czy pyszne ciasta przyciągały tłumy przybyłych smakoszy. Nie mniejszym powodzeniem cieszyła się również degustacja jedynych w swoim rodzaju wyrobów Pasieki Jaros. Nie sposób też było  też przejść obojętnie obok stoiska z pysznymi naturalnymi lodami.

Pod koniec imprezy na scenie przed „stacyjką Reymonta” zaprezentowały się miejscowe zespoły ludowe czyli „Ludwiczanki” i „Smardzewianie”. Pieśni, tańce i rymowanki w rytmie skocznej ludowej muzyki znalazły wdzięcznych słuchaczy, którzy oklaskami dopingowali zespoły do dalszych występów.

Uczestnicy „Słodkiej niedzieli” ponadto mogli obejrzeć plenerową wystawę pt. „W świecie pszczół”, na której został zaprezentowany zarys historyczny pszczelarstwa od średniowiecznego bartnictwa poczynając na współczesnych ulach kończąc. Opisane zostało także odrodzenie bartnictwa w Spalskim Parku Krajobrazowym, mnóstwo ciekawostek z życia pszczół oraz właściwości zdrowotne kilkunastu rodzajów miodów.

Wszyscy chętni mogli się też pokrzepić, próbując chleba z różnymi rodzajami miodów ufundowanymi przez Pasiekę Jaros. Goście „Słodkiej Niedzieli” zwiedzali również wszystkie wystawy stałe i czasowe. Nawet ci, którzy już kiedyś byli w Skansenie, z zainteresowaniem obejrzeli nową aranżację parteru i strychu młyna wodnego w całości udostępnionych w tym roku zwiedzającym. Nie mniejsze wrażenie robiło też wnętrze „stacyjki Reymonta” z tematyczną wystawą o Kolei Warszawsko – Wiedeńskiej i naszym nobliście. Warto dodać, że wychodząc naprzeciw oczekiwaniom turystów, skansenowa „stacyjka z bajki” będzie otwarta dla zwiedzających,  oprócz weekendów, także w pozostałe dni tygodnia do końca wakacji.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!