Na kulturalnej mapie Tomaszowa Mazowieckiego przybył nowy punkt w postaci galerii wystawowej, urządzonej w budynku obsługi turystów przy Grotach Nagórzyckich. Obiekt oddany do użytku w końcu grudnia ubiegłego roku mieści m.in. pomieszczenie tzw. audytorium, przeznaczonego na organizowanie odczytów i różnego rodzaju spotkań. Rychło okazało się, że to widne i dosyć przestronne wnętrze znakomicie nadaje się również do celów wystawienniczych. Potwierdziły to już eksponowane w nim w okresie od początku maja do końca czerwca br. dwie wystawy tomaszowskich artystów-plastyków: grafiki Mariana Matuszewskiego i malarstwa Marii Bunzel.
Wzbudziły one duże zainteresowanie wśród licznych rzesz krajowych i zagranicznych turystów odwiedzających Podziemną Trasę Turystyczną „Groty Nagórzyckie”. Zachęciło to Skansen Rzeki Pilicy – administratora trasy, do uruchomienia we wspomnianym pomieszczeniu stałej „Galerii pod Grotami”. Stosowną okazją do jej oficjalnego zainaugurowania było odbywające się w miniony piątek uroczyste otwarcie wystawy fotografii pt. „Na drugi brzeg Pilicy”.
Prezentowane na wystawie zdjęcia autorstwa dwojga tomaszowskich entuzjastów regionalnej historii i turystyki rowerowej: Karoliny Gruszczyńskiej i Jerzego Pawlika są efektem niezwykłej akcji dokumentacyjnej, przeprowadzonej w 2013 roku z inspiracji Skansenu Rzeki Pilicy. Projekt ten był swoistą kontynuacją wystawy pt. „Pilickie przeprawy”, urządzonej w ub. roku w tomaszowskim skansenie i prezentującej w ujęciu historycznym wszelkie sposoby przekraczania Pilicy na przestrzeni ostatnich trzech wieków. Już na etapie przygotowywania tej ekspozycji zrodził się pomysł sfotografowania możliwie w tym samym czasie wszystkich współczesnych przepraw przez rzekę Pilicę od jej źródeł aż po ujście do Wisły.
Zamiar ten został zrealizowany przez wymienionych wcześniej autorów w okresie od 1 lipca do 20 listopada ubiegłego roku w trakcie siedmiu jednodniowych wypraw rowerowych. Podczas nich Jerzy Pawlik pokonał na rowerze łącznie około 750 km. Najdłuższa trasa – z Tomaszowa Maz. do Warki i z powrotem wyniosła prawie 230 km! W dwóch spośród tych wypraw Jerzemu Pawlikowi towarzyszyła Karolina Gruszczyńska, a w dwóch innych – Marek Wawrzeńczyk.
Rezultatem projektu są zdjęcia 77 przepraw pilickich w postaci nie tylko mostów, ale także najmniejszych nawet kładek. Taki zestaw daje niepowtarzalną okazję do poznania i porównania konstrukcji tych przepraw, z których wiele stanowi świadectwo wielkiej inwencji i zaradności budowniczych. Jednocześnie wędrując wraz z autorami zdjęć z biegiem coraz szerszej Pilicy można zachwycać się wyjątkowym, naturalnym pięknem tej rzeki. Dużym walorem dokumentacji sporządzonej w trakcie tych wypraw przez J. Pawlika są także dokładne opisy aktualnego wyglądu i stanu wszystkich 77 przepraw przez Pilicę.
Atrakcyjnym uzupełnieniem otwartej w piątek wystawy są dwa modele ze zbiorów Skansenu Rzeki Pilicy. Jeden z nich przedstawia wykonaną z niezwykłą precyzją w skali 1:160 miniaturę mostu drogowego na Pilicy w Białobrzegach Radomskich, a drugi – nieistniejącego pilickiego promu w Mysiakowcu (skala 1:10). W otwarciu wystawy, a zarazem – inauguracji działalności „Galerii pod Grotami” uczestniczyło liczne grono miłośników regionalnej historii i krajoznawstwa. Obecni byli również przedstawiciele regionalnych i lokalnych mediów, a w tym TVP Łódź, która wyemitowała relację z tego wydarzenia w wieczornym wydaniu Łódzkich Wiadomości Dnia w dniu 25 lipca. Wystawę „Na drugi brzeg Pilicy” będzie można oglądać w nagórzyckiej galerii do końca października br.