W dniu 29 lutego br. w Muzeum Młynarstwa w Jaraczu odbyło się Forum Molinologiczne, którego celem stało się powołanie Polskiego Stowarzyszenia Molinologicznego oraz organizacja ogólnopolskiej imprezy „Dzień Młynów”. Pierwszy pilotażowy Dzień Młynów w Polsce będzie miał miejsce w dniach 3 – 6 czerwca br.
Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim postanowił aktywnie włączyć się w tę jakże ciekawą inicjatywę. Pierwszym obiektem jaki został przeniesiony do Skansenu był właśnie młyn wodny z 1925 roku z Kuźnicy Żerechowskiej, gdzie stał nad rzeką Luciążą (dopływem Pilicy). Początkowo napędzany kołem podsiębiernym, następnie turbiną poziomą Francisa (zachowana), później silnikiem spalinowym i wreszcie elektrycznym (zachowany). W młynie mieszczą się obecnie różne wystawy w tym na parterze poświęcona młynarstwu (m.in. modele różnych typów młynów).
Dzień Młynów w Skansenie Rzeki Pilicy będzie miał miejsce w dniu 6 czerwca (poniedziałek) w godz. 12.00 – 17.00. Goście będą mogli bezpłatnie zwiedzić młyn gdzie „młynarz” (osoba w stroju z epoki) będzie opowiadał o tajnikach młynarstwa i pokazywał zasady działania młynów uruchamiając kolejne modele.
Dni młynów w Europie mają wieloletnią tradycję. Setki młynów, które często już nie pracują, podczas jednego weekendu w roku otwierają się dla zwiedzających, mieszkańców, turystów. Jest to okazja, aby poznać zabytki techniki nieodłącznie związane z naszym życiem, bo przecież w nich przez lata produkowano mąkę – naturalny składnik naszej diety. W Niemczech młyny otwierane są w Zielone Świątki, które u naszych zachodnich sąsiadów obchodzone są w poniedziałek. W 2016 roku odbędzie się już 23 edycja tej imprezy, a dla zwiedzających otwartych zostanie 1900 obiektów! W Holandii, której symbolem są wiatraki, dzień ten jest równie popularny i obchodzi się go od 1973 roku. W tym niewielkim kraju tego roku zostanie udostępnionych zwiedzającym 950 młynów. W Holandii zwiedzać młyny można co roku w drugi weekend maja. We Francji dni młynów organizowane są w połowie czerwca. Młyny otwierane są również w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i innych krajach oraz regionach, dzięki temu zainteresowani mają możliwość zwiedzania kilku obiektów podczas jednej wycieczki. W Polsce taką dużą wspólną akcję chcemy dopiero wprowadzić.