W najbliższą sobotę 8 września w godz. 15-18 odbędzie się w Skansenie Rzeki Pilicy (filii MCK) w Tomaszowie Maz. event historyczny pn. „Na straży granic Niepodległej”. Jego najważniejszym akcentem będzie uroczyste otwarcie wystawy pt. „Korpus Ochrony Pogranicza 1924 – 1926”. Pochodzi ona ze zbiorów Wirtualnego Muzeum Kresy – Syberia z Warszawy a powstała przy wsparciu finansowym Kancelarii Senatu RP.
Na kilkudziesięciu planszach przybliżona została historia KOP od jego powstania w roku 1924 do kampanii wrześniowej 1939 r. Zaprezentowano na nich również blisko 170 zdjęć archiwalnych, niejednokrotnie unikatowych, pochodzących z rozproszonych archiwów prywatnych i udostępnianych publicznie po raz pierwszy. Wystawa ta była wstępnie prezentowana w formie plenerowej 13 sierpnia na Pikniku Militarnym w Skansenie.
Wystawie o KOP towarzyszyć będzie ekspozycja składająca się z kilkudziesięciu okazów tzw. sztuki okopowej, będących wyrazem zarówno uczuć religijnych jak i patriotycznych żołnierzy Wielkiej Wojny. Żołnierze walczący 100 lat temu o Niepodległą, wyrażali swoje uczucia m.in. umieszczając patriotyczne symbole i słowa na rozmaitych przedmiotach wykonanych z elementów uzbrojenia i wyposażenia wojskowego jak np. wazonach czy popielniczkach z łusek naboi artyleryjskich.
Na otwarciu wystawy zaprezentują się również rekonstruktorzy z SRH „Batalion Tomaszów” w umundurowaniu i wyposażeniu żołnierzy polskich z Września 1939 roku.
Dodatkową atrakcją będzie otwarcie historycznego budynku, pełniącego przed II wojną światową rolę wartowni w Spale. Związany jest on z czasami, kiedy miejscowość ta pełniła funkcję rezydencji prezydentów II RP. Szczególnie upodobał sobie Spałę prezydent Ignacy Mościcki. Wówczas nadpilicka miejscowość nazywana była „drugim Belwederem”. Licząca już około 90 lat wartownia pierwotnie znajdowała się przy jednej z bram wjazdowych do rezydencji prezydenckiej.
Po wojnie budynek został przeniesiony do Tomaszowa Mazowieckiego, gdzie służył jako stróżówka przy bramie wjazdowej do zakładowego osiedla popularnie nazywanego Michałówek. W 1957 roku został przeniesiony na przystań wioślarską, należącą wówczas do Tomaszowskich Zakładów Włókien Sztucznych. Po upadku tych zakładów w latach 90-tych przystań została zamknięta i stopniowo popadła w ruinę. Staraniem Skansenu w 2008 roku historyczny budynek udało się uratować a następnie odrestaurować. Natomiast od 8 września br. będzie również udostępniony zwiedzającym. Oprócz wartowni goście będą mogli również zwiedzić pozostałe budynki i ekspozycje znajdujące się w Skansenie.
Podkreślić należy, że event historyczny odbędzie się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, w których Skansen bierze udział już od kilku lat. Wpisuje się on również w obchody 100. lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Wstęp na wydarzenie bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!