Iluminacje i inne atrakcje czyli
Noc Muzeów w Skansenie i Grotach

rysunek0rysunek1W tym roku 16 maja nocni goście Skansenu będą mogli podziwiać „stacyjkę z bajki”, czyli dawny pawilon ekspozycyjny Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, w nowej odsłonie, ozdobioną pięknym, ostatnio zrekonstruowanym, historycznym zwieńczeniem frontonu. Osoby zainteresowane burzliwymi dziejami tego budynku poznają jego losy oglądając wystawę plenerową, pełną unikatowych fotografii i dokumentów archiwalnych, a poświęconą historii tej niezwykłej prawie 120 – letniej poczekalni kolejowej.

rysunek2Jako tło dla wystawy czasowej „Miejsca, których nie ma” członkowie tomaszowskiego „Strzelca” przygotują dioramę historyczną „Gdy Pilica była granicą 1915”. Wspomniana wyżej wystawa zdjęć Erica Pawlitzky’ego upamiętnia bowiem 100. rocznicę zakończenia walk nad Pilicą w 1915 roku. Wystawa połączona jest z prezentacją kilkudziesięciu okazów tzw. sztuki okopowej, której rozkwit przypadł właśnie na lata Wielkiej Wojny.

rysunek3Dla miłośników motoryzacji Stowarzyszenie Posiadaczy Pojazdów Zabytkowych „Weteran” z Tomaszowa Maz. zaprezentuje kolekcję unikalnych samochodów i motocykli. Dodatkową, już tradycyjnie coroczną, atrakcją dostępną w pilickim skansenie tylko w Noc Muzeów, będzie iluminacja zabytkowych drewnianych budynków ze „stacyjką z bajki” na czele.

rysunek4Również osoby które odwiedzą Groty Nagórzyckie będą mogły podziwiać pięknie oświetlone zbocza, a w podziemnych czeluściach spotkać się z ich legendarnymi lokatorami czyli zbójem Madejem i diabłem nagórzyckim. Natomiast w budynku obsługi turystów w „Galerii Pod Grotami” odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego „Historia Piaskiem Pisana” oraz wernisaż wystawy Małgorzaty Skiba-Skibińskiej pt. „Legendy nadpilickie”. Złoży się na nią 20 prac wykonanych techniką kolażu, z których większość została przygotowana specjalnie na potrzeby tej wystawy.

rysunek5Pasją autorki, pochodzącej z Piotrkowa Tryb., praktycznie od zawsze były legendy i kolaże a od 10 lat zajmuje się także pisaniem. Jest współautorką książki dla dzieci pt. „Diabły, czarty i czarownice. Legendy o Piotrkowie” do której stworzyła ilustracje w formie kolażu. Jej zabawki – anioły można było oglądać m.in. na wystawach w Czechach i na Słowacji.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!