Do grot… na Andrzejki

„Przyjdź, a cień wosku Ci pokaże, co Ci życie niesie w darze!!!” – taka obietnica zachęciła nie tylko tomaszowian do wybrania się na coroczne Andrzejki zorganizowane w budynku administracyjnym przy Podziemnej Trasie Turystycznej „Groty Nagórzyckie”. Do tradycji przeszła impreza andrzejkowa odbywająca się już po raz czwarty, która tak jak w minionych latach cieszyła się dużym powodzeniem, zarówno wśród dzieci jak i dorosłych.

„Łupinka jabłka za mnie spada, oglądam się, literka „A”… Andrzeja wróżba przepowiada? Czy też Adama los mi da? Na te pytania szukało odpowiedzi wiele dziewcząt, chcących poznać imię swojego wybranka. Jeśli nie dowierzały obierkom z jabłek, mogły szukać potwierdzenia wybierając los z imieniem, prosząc przy tym Andrzeja: „Andrzeju! Andrzeju! Dziewcząt dobrodzieju, wolę swoją okaż, najmilszego pokaż!”. Młodzi panowie również chętnie zaklinali los, by sprawdzić, czy na horyzoncie w niedalekiej przyszłości pojawi się na ich drodze Krystyna bądź Ewelina…

Były również przepowiednie przygotowane z myślą o dzieciach, które licznie przybyły do grot i z ciekawością odkrywały tajemnice skrywane pod pajęczyną na wróżebnym stole, którym władały tego wieczora „grotowe” wiedźmy wraz z diablicą. Po tradycyjnych wróżbach, z których największym zainteresowaniem cieszyło się przelewanie wosku, przedszkolaki wybierały kolorowanki o tematyce andrzejkowej. Maluchy zapewniały, że z przyjemnością odrobią w domu „pracę domową” zadaną przez wiedźmo-wróżki. Oprawą pełnego magii wieczoru były andrzejkowe dekoracje. Ciekawa aranżacja przykuwała uwagę i tworzyła odpowiedni nastrój, czego dowodem były spontaniczne reakcje najmłodszych.

Również darmowe zwiedzanie grot z przewodnikiem było wzbogacone o andrzejkowe atrakcje. Goście przemierzali trasę turystyczną w towarzystwie „lokatorów” grot – Zbója Madeja i Diabła Nagórzyckiego, którzy w ekspresyjny sposób przytaczali zwiedzającym historie rodem z zamieszkiwanych przez nich pieczar. Panująca atmosfera, którą stworzył legendarny duet, przyprawiała o uśmiechy nie tylko dzieci.

Jednocześnie w audytorium budynku odbywał się autorski pokaz „decoupage” przygotowany przez piotrkowską artystkę Panią Małgorzatę Skiba-Skibińską. Z dużym zainteresowaniem oglądano zaprezentowaną przez twórczynię sztukę dekorowania bombek. Chętni mogli spróbować swoich sił w tej dziedzinie i własnoręcznie wykonać świąteczną ozdobę. Przez kilka miesięcy tego roku w „Galerii pod Grotami” mogliśmy podziwiać również wystawę „Legendy Nadpilickie” wykonaną metodą „collage” i przygotowaną przez tę plastyczkę.

Andrzejkowy wieczór stał się także okazją do pierwszej, publicznej prezentacji efektów prac przeprowadzonych w ostatnim czasie przed Grotami Nagórzyckimi. Miały one celu zabezpieczenie przyległego terenu przed skutkami nawałnic i obfitego deszczu. Na inwestycji, finansowanej z budżetu miasta, znacznie zyskał także wygląd terenu przylegającego do zbocza grot. Tradycyjnie, po zapadnięciu zmroku Groty nabrały bajkowego wyglądu dzięki specjalnej iluminacji. Zarówno dla uczestników jak i pracowników grot był to niezapomniany, magiczny wieczór, pełen atrakcji.