Do grot na lekcje

rysunek1Kiedyś niemało uczniów tomaszowskich szkół chadzało do Grot Nagórzyckich na wagary. Dzisiaj, na odwrót, stały się one miejscem… lekcji. W dodatku lekcje te wcale nie przypominają nudnych i męczących zajęć, a są frapującym spotkaniem z niezwykłą historią dawnej kopalni piasku kwarcowego, będącą dzisiaj turystyczną „perełką” Tomaszowa Mazowieckiego. Urządzona w niej podziemna trasa turystyczna jest dostępna dla zwiedzających już od trzech lat i wciąż cieszy się wielkim powodzeniem. Wystarczy podać, że w tym czasie nagórzycką atrakcję obejrzało łącznie prawie 140 tysięcy osób!

rysunek0 rysunek2Administrujący trasą Skansen Rzeki Pilicy pomyślał o umożliwieniu jej poznawania także w trakcie wspomnianych na wstępie lekcji muzealnych. Nowa oferta jest adresowana do uczniów szkół (nie tylko tomaszowskich) jako atrakcyjny element edukacji regionalnej i przyrodniczej. Pierwsza część zajęć odbywa się w sali audytoryjnej budynku obsługi turystów przed grotami. Jest to pokaz filmu dokumentalnego pt. „Historia Piaskiem Pisana”, zrealizowanego ostatnio na zlecenie skansenu.

rysunek3Trwający 10 minut seans filmowy jest fascynującą opowieścią o pochodzeniu złóż piasku kwarcowego na obszarze tzw. synkliny tomaszowskiej, jak też o historii ich praktycznego spożytkowania. Osobna część filmu opowiada o różnych koncepcjach wykorzystania grot nagórzyckich do celów turystycznych, uwieńczonych niedawnym utworzeniem podziemnej trasy z prawdziwego zdarzenia. Niewątpliwym walorem filmu są nie tylko pokazane w nim unikatowe zdjęcia, ale także liczne efekty specjalne m.in. w postaci wirtualnej wędrówki po grotach.

rysunek4Po filmowym wprowadzeniu lekcja przenosi się już do wnętrza grot. Tutaj uczniowie dowiadują się więcej o ich rozmaitych tajnikach i ciekawostkach. Zatrzymują się przy odtworzonych z dużym realizmem scenach dawnego urabiania piasku i wykorzystywania go dla hutnictwa szkła. Uczestnicy lekcji poznają także legendarnych lokatorów tych jaskiń: zbója Madeja i diabła nagórzyckiego. Autentyzmu podziemnej wędrówce dodają towarzyszące jej efekty akustyczne. Po wyjściu z grot uczestnicy lekcji mogą wypróbować własne zdolności w tworzeniu rozmaitych motywów dekoracyjnych z wysypywanego piasku, przywracając tym samym dawną tradycję z Nagórzyc.

Bliższe informacje na temat tych lekcji można uzyskać, jak też dokonać rezerwacji pod tel. 44 710 05 32 bądź drogą mailową: groty@skansenpilicy.pl