Jerzy Sosnowski – pasjonat znad Pilicy

„Młynarstwo wodne w dorzeczu Pilicy” to obszerna ekspozycja zawierająca w swojej kolekcji mnóstwo tematycznych perełek. Poza głównym obiektem, budynkiem młyna przeniesionym do Skansenu Rzeki Pilicy ze wsi Kuźnica Żerechowska (pow. piotrkowski, gm. Łęki Szlacheckie), który kryje nie tylko autentyczne mechanizmy, można tam znaleźć inne ciekawe eksponaty. W jego wnętrzu znajdują się również ruchome modele oraz makiety młynów, które wykonane zostały przez zdolnych rzemieślników – Jana Ekiela oraz Jerzego Sosnowskiego.

Makiety młynów wodnych zostały wykonane przez tomaszowianina Jerzego Sosnowskiego z ogromną starannością. Przedstawiają młyn pływający oraz młyny napędzane turbiną i kołem młyńskim. Dodatkowo całe kompozycje utrwalono z zachowaniem konkretnych pór roku. Na tej ekspozycji znajduje się również makieta przedstawiająca młyn z Kuźnicy Żerechowskiej przed przeniesieniem do naszej placówki. Dzieła te są wyjątkowym elementem w naszej kolekcji.

Artykuł na temat naszych makiet oraz krótki życiorys Jerzego Sosnowskiego można odnaleźć w „Archiwariuszu Piotrkowskim” wydanym przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim. Autorem tekstu jest nasz przewodnik Zbigniew Cichawa. Serdecznie zachęcamy do przeczytania.
Link do artykułu: https://www.piotrkow-tryb.ap.gov.pl/art,1114,archiwariusz-piotrkowski-2023

Autor: Paulina Jaskuła

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.