Majówka pod grotami… i parasolami

inf286_rysunek0Druga już „Majówka pod Grotami” jest za nami. Sobotni (3 maja) happening wpisał się w program Dni Otwartych Funduszy Europejskich, bowiem inwestycja „Zabezpieczenie i adaptacja wyrobisk Grot Nagórzyckich w Tomaszowie Mazowieckim na podziemną trasę turystyczną” była współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego kwotą blisko 3 300 000,00 złotych.inf286_rysunek1 Było zimno, wiało i padało, a my na przekór pogodzie bawiliśmy się wspaniale. Turyści dopisali, odwiedziło nas ponad 800 osób. Publiczność pod parasolami rozgrzewała brawami występujących artystów. Dzięki współpracy scenariusz imprezy bogaty w atrakcje został w pełni zrealizowany.

inf286_rysunek2Majówkowe szaleństwo pod grotami zaczęliśmy o godzinie 12.00. Wydarzenie zainaugurował występ Zespołu Folklorystycznego „Sami Swoi” z Twardej. Artyści rozgrzali publiczność śpiewając taneczne piosenki. Jako kolejna na scenie wystąpiła grupa „Ad- libitum” działająca przy Tomaszowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Nazwa zespołu oznaczająca „ciszej, spokojniej” mogła zmylić turystów, którzy przybyli pod groty, bo nie było ani cicho, ani spokojnie, wręcz przeciwnie. Mieczysław Kincel zaśpiewał jako następny. Solo zaprezentował piosenkę „Moja droga”.

inf286_rysunek3W międzyczasie majówkowicze brali udział w przygotowanych konkursach. Dzieci wysypywały z nagórzyckiego piasku przepiękne formy. W nagrodę otrzymywały słodycze. Chętnych nie brakowało. Równie dużym powodzeniem cieszyło się malowanie najmłodszym buziek. Wśród dodatkowych atrakcji przygotowanych w ramach „Majówki pod Grotami” był jeszcze ruchomy model młyna wodnego stojącego niegdyś przy Niebieskich Źródłach. inf286_rysunek4Miniatura zrekonstruowana przez nazywającego samego siebie „starym młynarzem ze Zgierza” Pana Jana Ekiela w skali 1:10 budziła duże zainteresowanie. Pan Jan we własnej osobie tłumaczył jak działa tego typu młyn, wplatając w opowieści ciekawe historie i anegdoty dotyczące między innymi technik dawnego młynarstwa. Ponadto ostrzył kamienie młyńskie i pokazywał jak żarna mielą zboże. Chętni mogli spróbować własnych sił i przekonać się jaka to ciężka praca. Własnoręcznie zrobioną mąkę turyści w specjalnie przygotowanych woreczkach zabierali do domów na pamiątkę.

inf286_rysunek5Tegorocznej „Majówce pod Grotami” towarzyszyło, rzecz jasna, zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej. Jakież było zdziwienie turystów, kiedy po wyjściu z kopalni ujrzeli padający śnieg. Jednak nie poddawaliśmy się, walczyliśmy z przeciwnościami losu. Czarne chmury rozgonił tenor Kazimierz Matecki. Pełną piersią zaśpiewał między innymi „Brunetki, blondynki” i „O Sole Mio”. Występ zachwycił publiczność. Temperatura od razu się podniosła. Mimo niesprzyjającej pogody zaprezentowaliśmy także inscenizację „Wycieczka do Grot Nagórzyckich w stylu retro”. Udział w niej wzięli członkowie Tomaszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w składzie: Janina Kalinowska, Elżbieta Ołubek, Elżbieta Jakubczyk i Kazimierz Matecki. Przedstawienie inspirowane było archiwalnym zdjęciem z lat 30. XX wieku, na którym uwieczniono przyjazd letników do grot. Dodatkowo aktorzy odczytali najstarsze opisy nagórzyckich skałek (pochodzących z bogatych zbiorów archiwalnych Skansenu Rzeki Pilicy), które traktowały zarówno o ich pięknie zewnętrznym jak i opisywały mroczne wnętrza.

inf286_rysunek6Obfitujący w atrakcje majówkowy program objął również konkurs wiedzy o grotach. Nawet z najtrudniejszymi pytaniami turyści poradzili sobie bez trudu. Nagrody rozdane zwycięzcom ufundował Wydział Strategii i Zarządzania Projektami Urzędu Miasta Tomaszowa. W audytorium budynku usługowo-administracyjnego można było oglądać dwie wystawy: „Groty Nagórzyckie w grafice artystycznej” Mariana Matuszewskiego i prace wykonane w ramach I Powiatowego Konkursu Plastycznego „Dolina Pilicy”.

inf286_rysunek7W ramach współpracy w „Majówkę pod Grotami” włączył się Ośrodek Kultury „Tkacz” z Tomaszowa. W postać Zbója Madeja wcielił się Bartłomiej Cichoń. Warsztacik tkacki oraz konkursy dla dzieci prowadziły: Julia Bardini i Anna Suska. Ponadto z pomocą „Tkacza” zaprezentowaliśmy dwa happeningi: „Dawno temu w Nagórzycach” oraz „Nie ma piasku za łupiny”. Przedstawienia były okazją do spotkania „oko w oko” z historią grot oraz do przeniesienia widzów w daleką przeszłość. Turyści mogli także zdobyć kawałek oryginalnego piaskowca białogórskiego pochodzącego z grot. Działania miłośników historii i przygody koordynował Marcin Mizerski.

Pokazaliśmy rzeczy już znane i przybliżyliśmy te mniej znane. Główny cel wydarzenia, za który postawiliśmy sobie przedstawienie dorobku kulturowego, tradycji i historii regionu w sposób żywy, uważamy za osiągnięty, a majówkę 2014 dopisujemy do zdarzeń udanych.

inf286_rysunek8Nie był to jednak jedyny tomaszowski akcent obchodów Dni Otwartych Funduszy Europejskich. 1 maja (czwartek) na antenie TVP3 w programie ogólnopolskim pt. „Zapraszamy na kawę. 10 lat w Unii Europejskiej” wystąpiła Kinga Maciaszczyk-Bednarek, przedstawicielka Skansenu Rzeki Pilicy, która opowiadała o efektach wykorzystania funduszy unijnych w Tomaszowie Maz. W programie emitowanym na żywo zaprezentowano najatrakcyjniejsze efekty wykorzystania środków unijnych w różnych częściach kraju. Przypomnijmy, że oprócz dofinansowania projektu budowy Grot Nagórzyckich, z funduszy unijnych prowadzone były także prace w rezerwacie „Niebieskie Źródła”, gdzie utworzono m.in. przyrodniczą ścieżkę dydaktyczką oraz wybudowano nowoczesny szalet i parking. Fundusze unijne pozwolił także stworzyć i wypromować nowy, markowy produkt turystyczny Tomaszowa Mazowieckiego „Tomaszowska Okrąglica”, w skład którego wchodzą: Skansen Rzeki Pilicy, Rezerwat Niebieskich Źródeł i Podziemna Trasa Turystyczna „Groty Nagórzyckie”.