Majowy Piknik Ludowy w Skansenie – zapowiedź

majowka-skansen(1)We wtorek 2 maja odbędzie się w Skansenie Rzeki Pilicy (filii MCK) w Tomaszowie Maz. tradycyjna majówka, utrzymana w klimacie kultury ludowej. Impreza przygotowana wspólnie przez Miejskie Centrum Kultury i Stowarzyszenie Dolina Pilicy rozpocznie się od otwarcia wystawy ludowej pt. „W chłopskiej zagrodzie”. Zostaną na niej pokazane rozmaite elementy wyposażenie spotykane w dawnych chatach w tym m.in. kołowrotki czy maglownice a także ozdobne makatki i elementy tradycyjnego ubioru.

majowka-skansen(2)Na scenie przed „stacyjką z bajki” przez cały czas trwania imprezy będą występować zespoły ludowe: Wesołe Ludwiczanki i Ciebłowianie, dziecięcy zespół Cekinki z Inowłodza. Z opoczyńskiego przybędą Bukowianki i Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Opoczyńskiej – Tramblanka. Na zakończenie zaprezentowana zostanie Pograjka z oberkiem opoczyńskim w roli głównej. Dla wielbicieli regionalnych smakołyków przygotowane będzie stoisko z tradycyjnymi potrawami w atrakcyjnych cenach.

majowka-skansen(3)W tym czasie na terenie Skansenu będą się prezentować twórcy rękodzieła artystycznego. Zainteresowani zapoznają się z ozdobami za sznurka, papieroplastyką, koronką, haftem, jajami richelieu, biżuterią, ceramiką czy szydełkowaniem.

majowka-skansen(4)Natomiast „surwiwalowcy” z Grupy Pilica skupią się na pokazach ginących zawodów. Będzie można spróbować swoich sił przy wyplataniu koszy, zobaczyć jak „rybak” przygotowuje sieci i haczyki, zapoznać się z metodą wyplatania sznurka z pokrzywy, wyrobu sałatki z polnych roślin czy wreszcie posmakować podpłomyka z ogniska.

majowka-skansen(5)Podpłomyki pieczone będą głównie z mąki, którą będzie można własnoręcznie „ukręcić” na skansenowych żarnach ręcznych. Natomiast nasza „zielarka” będzie pokazywała i omawiała właściwości lecznicze (chociaż nie tylko) rozmaitych ziół. Dzieci i młodzież oraz wszyscy miłośnicy ruchu będą mogli spróbować swoich sił przy zabawach w dawnym stylu jak chociażby rzucaniem podkową do celu!

Majówka rozpocznie się o godz. 15. Serdecznie zapraszamy.plakat-majowka-skansen