Noc Muzeów 2018

Noc Muzeów już za nami. Miejskie Centrum Kultury filia Skansen Rzeki Pilicy już po raz kolejny brała udział w Europejskiej Nocy Muzeów, która w tym roku przypadła na 19 maja.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się nowo otwarta wystawa pn. „Tradycje wędkarskie w dorzeczu Pilicy”. Ekspozycja była nie lada atrakcją nie tylko dla pasjonatów  wędkarstwa, ale również dla amatorów nie znających się na tej dyscyplinie sportowej. Na wystawie zaprezentowane zostały archaiczne wędki bambusowe oraz z klejonki tonkinowej sygnowane przez polską firmę „POLSPING”, kołowrotki i inne drobne akcesoria wędkarskie. Do najcenniejszych eksponatów można zaliczyć m.in.: drewniany kołowrotek typu Nottingham, który został nabyty za 100 sztuk francuskich papierosów przez  Henryka Jaworskiego podczas prac przymusowych w Niemczech, a następnie w 1994 roku trafił do prywatnej kolekcji Józefa Woźniaka. Innym ciekawym sprzętem jest metalowy kołowrotek wykonany w Z.W.CH. „Chemitex-Wistom” w latach 70-tych w ramach tzw. „fuchy”. Ponad to na wystawie można obejrzeć spławiki ze stosiny pióra gęsiego. Ekspozycja wzbogacona została: spreparowanymi okazami ryb drapieżnych, starym zabytkowym motocyklem WSK, oraz postaciami wędkarzy w strojach z różnych epok. Wystawa zorganizowana została dzięki uprzejmości tomaszowskich kolekcjonerów i pasjonatów wędkarstwa:  Józefa i Elżbiety Woźniaków, Sławomira Rysia i Bogdana Stasiołka.

Podczas Nocy Muzeów goście Skansenu mogli zwiedzać nowo otwarte przestrzenie zabytkowego budynku młyna wodnego z Kuźnicy Żerechowskiej. Dzięki pomocy panów: Zbigniewa Kowalskiego i Zygmunta Dziedzińskiego na poddaszu młyna czekała niespodzianka  dla pasjonatów historii Tomaszowa Mazowieckiego i „starego filmu”. Zwiedzający mieli niecodzienną możliwość obejrzenia filmów o fabrycznym Tomaszowie i zespole „Piliczanie”, które były wyświetlane przy pomocy projektora ze starych taśm.  Dodatkowo można było posłuchać historii o Tomaszowskiej Fabryce Sztucznego Jedwabiu bliżej znanej jako „Wistom”.

Jak co roku fani motoryzacji mogli spotkać się z członkami Stowarzyszenie Posiadaczy Pojazdów Zabytkowych „WETERAN” z Tomaszowa Maz. W tym roku Noc Muzeów swoją obecnością  uświetniła grupa „Tomaszowskie Klasyki”, której członkowie zaprezentowali swoje zabytkowe samochody.

Po zapadnięciu zmroku Skansen rozświetliła tradycyjna iluminacja, która podkreśliła piękno i urok zabytkowych budynków i eksponatów. Warto zaznaczyć, że goście mogli zwiedzić również wnętrze zabytkowej poczekalni kolejowej zwanej „Stacyjką Reymonta”, gdzie zaprezentowana została wystawa o Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej i Władysławie Reymoncie.