Skansen Rzeki Pilicy wzbogacił się w ostatnim czasie o ciekawy i oryginalny nabytek, w dodatku związany z naszym regionem. Jest to kajak składany, przekazany do naszej placówki przez pasjonata wodniactwa Jana Kujawskiego – Wypożyczalnia Kajaków JAŚKAJ. Kajak ten o nazwie Jantar, wyprodukowany został w 1970 roku w pobliskim Niewiadowie. Przywieziono go do Skansenu w oryginalnych, zaplombowanych workach i po raz pierwszy rozpakowano. Wpisał się znakomicie w naszą unikatową kolekcję rozmaitego rodzaju kajaków pochodzących z różnych okresów historycznych, w tym nawet z dwudziestolecia międzywojennego.
Na wystawie pn. „Tomaszowskie Bractwa Wodniackie. Rzeka Pilica 1926-1974” prezentowana jest wyjątkowa ekspozycja drewnianych kajaków i motorówek. Część wystawy zajmują także kajaki składane wyprodukowane w Niewiadowie, jak również pochodzące z przystani nieistniejących już tomaszowskich Zakładów Włókien Chemicznych „Wistom” (wcześniej TFSJ). Warto przypomnieć, że większość skansenowych kajaków została poddana pieczołowitej renowacji przez tomaszowianina Marka Jeżaka, pasjonata wodniactwa i budowniczego wielu kajaków i łodzi żaglowych.
Kolekcję urozmaicają różnego typu wiosła, silniki boczne do motorówek oraz inne ciekawostki związane z wodniactwem. Na pamiątkowych zdjęciach, począwszy od dwudziestolecia międzywojennego, poprzez lata powojenne, do lat 70–tych XX wieku, pokazano dzieje nadpilickich przystani oraz kilka pokoleń tomaszowskich wodniaków. Na wystawowych planszach z archiwalnymi fotografiami, opisana została niezwykła historia wielu tomaszowskich bractw wodniackich (stowarzyszeń, klubów, drużyn) sięgająca pierwszych lat odzyskania przez Polskę niepodległości.
Jednym z najciekawszych eksponatów na wystawie kajaków, jest ozdobny klosz na owoce, upamiętniający udział tomaszowskich wodniaków w niezwykłej akcji, zorganizowanej latem 1933 roku przez ówczesną Ligę Morską i Kolonialną. Był nią ogólnopolski spływ pod hasłem: „Przez Polskę do Morza”. W tym przedsięwzięciu nie zabrakło reprezentantów Tomaszowskiego Towarzystwa Wioślarskiego. Napisy na zdobionej podstawie klosza głoszą, że jest to nagroda Dowódcy Okręgu Korpusu Nr IV w Łodzi – gen. bryg. Stanisława Małachowskiego dla zespołu TTW, wręczona mu na zakończenie spływu w Gdyni.
Autor tekstu: Zbigniew Cichawa
Zapraszamy do odwiedzenia nowych i stałych ekspozycji skansenu!