Skansen miodem płynący

slodki-skansen (1)W ostatnią niedzielę tj. 14 sierpnia tradycyjne zwiedzanie naszej placówki urozmaicone zostało o dodatkową atrakcję czyli „Słodką niedzielę w Skansenie”. Najbardziej „oblężonym” punktem (oprócz stołu z chlebem i miodem) było tego dnia stoisko Prezesa Rejonowego Koła Pszczelarskiego  w Opocznie Rafała Goworka. W towarzystwie żony Józefy i syna Krzysztofa opowiadał z pasją o zawodzie pszczelarza, przybliżał etapy powstawania miodu i zdradzał słuchaczom tajniki z życia pszczół. Nie lada atrakcją był szklany ul. Specjalnie na tą okazję jeden z rojów pszczół został w nim umieszczony, dzięki czemu każdy mógł zobaczyć jak żyją na co dzień te jedne z najbardziej pracowitych owadów.

slodki-skansen (2)Amatorzy słodkości mogli zakupić miód z pasieki Rafała Goworka oraz  własnoręcznie wykonane, pięknie zdobione świece woskowe o niesamowitym, miodowym zapachu. Każdy mógł również skosztować przepysznych miodowych ciasteczek tzw. „całusków” upieczonych przez Józefę Goworek. Dodatkową, jakże smakowitą i cieszącą się ogromnym zainteresowaniem gratisową przekąską, był przygotowany  przez pracowników Skansenu wiejski chleb z miodem.

slodki-skansen (3)Dla zwiedzających zorganizowana została również plenerowa wystawa pt. „Bartnictwo – odrodzenie staropolskiej tradycji”, na której zaprezentowany został krótki zarys historyczny bartnictwa i pszczelarstwa oraz zdjęcia z prac przy wykonywaniu barci przez bartników z Baszkirii i Spały. Istniejąca w Skansenie od 2008 roku wystawa, na której prezentowane są dwie kłody bartne uzupełniona została o cztery ule, w tym jeden typu „wielkopolskiego” i trzy  „warszawskie”.

slodki-skansen (4)Zachęcamy do obejrzenia zdjęć ze „Słodkiej niedzieli w Skansenie” na naszej stronie internetowej i Facebooku. Zostały one wykonane przez znaną tomaszowską artystkę fotografik Monikę Sakturę. Zainteresowani jej twórczością mogą obejrzeć wystawa zdjęć pt. MOMENTUM, która prezentowana jest obecnie w budynku Urzędu Miasta (Galeria w Ratuszu).

slodki-skansen (5)Nasza atrakcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, w związku z czym liczymy że, wpisze się ona na stałe w harmonogram imprez w  Skansenie. Warto wspomnieć, że w tym dniu odwiedziło nas ponad 1000 osób, a przez cały długi weekend prawie 2,5 tysiąca!