Skansen na weekend z Niepodległą

Powiększ obraz

Skansen Rzeki Pilicy (filia MCK) w Tomaszowie Maz. będzie otwarty dla zwiedzających przez cały długi weekend (10 -12 listopada) ze specjalną ofertą w postaci 100 super ulgowych biletów!

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom gości, w najbliższy długi weekend, Skansen będzie otwarty codziennie w godz. 10 – 16. Goście będą mogli zwiedzać wszystkie wystawy stałe i czasowe, łącznie z otwartą po raz ostatni w tym roku „stacyjką Reymonta”. W udostępnionej części tej ponad stuletniej zabytkowej poczekalni można zapoznać się z tematyczną wystawą o Kolei Warszawsko – Wiedeńskiej i Władysławie Reymoncie.

Oczywiście będzie można również obejrzeć bardzo ciekawą aranżację wnętrza niedawno otwartej prawie 100 –letniej wartowni ze Spały. Pochodzi ona z czasów gdy mieli tam swoją rezydencję prezydenci II Rzeczpospolitej. Szczególnie upodobał ją sobie Prezydent II RP Ignacy Mościcki o czym świadczy chociażby fakt, że Spałę nazywano wtedy „drugim Belwederem”. Szczególne zainteresowanie zwiedzających, oprócz manekina w mundurze żołnierza II RP, wzbudza piękna zabytkowa kasa pancerna z XIX w. oraz przedwojenna maszyna do pisania firmy „Adler”.

W budynku młyna, oprócz wystaw związanych z młynarstwem (parter i strych), można również obejrzeć wystawy o I i II wojnie światowej nad Pilicą, z uwzględnieniem walk w pamiętnym Wrześniu 1939 roku. Szczególnymi „świadkami historii” są na tej wystawie dwie skrzynie po materiałach wybuchowych, użytych przez polskich saperów do częściowego wysadzenia mostu kolejowego w Tomaszowie Maz.

Szczególnie mocno związana z Niepodległą jest wystawa o Korpusie Ochrony Pogranicza, specjalnej elitarnej formacji, która strzegła w II RP polskiej granicy ze Związkiem Sowieckim. Oprócz zapewnienia bezpieczeństwa, żołnierze KOP- u, m.in. organizowali uroczystości patriotyczne, pomagali w budowie szkół i likwidacji analfabetyzmu a miejscowa ludność korzystała z bibliotek, świetlic i lecznictwa wojskowego.

Wystawa o Korpusie Ochrony Pogranicza (1924 – 1939) pochodzi ze zbiorów Wirtualnego Muzeum Kresy Syberia i powstała dzięki finansowemu wsparciu Kancelarii Senatu RP. Oprócz historii KOP –u zaprezentowano na nich również blisko 170 zdjęć archiwalnych, niejednokrotnie unikatowych, pochodzących z rozproszonych archiwów prywatnych i udostępnianych publicznie po raz pierwszy.

Wystawie o Korpusie Ochrony Pogranicza towarzyszy ekspozycja składająca się z kilkudziesięciu okazów tzw. sztuki okopowej, będących wyrazem zarówno uczuć religijnych jak i patriotycznych żołnierzy Wielkiej Wojny i Legionów Polskich. Żołnierze walczący 100 lat temu o Niepodległą, wyrażali swoje uczucia m.in. umieszczając patriotyczne symbole i słowa na rozmaitych przedmiotach wykonanych z elementów uzbrojenia i wyposażenia wojskowego jak np. wazonach czy popielniczkach z łusek naboi artyleryjskich. Na ekspozycji prezentowane są również krzyże i inne symbole religijne wykonane z elementów uzbrojenia żołnierskiego.

W najbliższy długi weekend, codziennie, dla 100 pierwszych gości Skansenu, przygotowana została wyjątkowa oferta w postaci biletów za pół ceny!

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!