Spadochroniarze i czołgiści.
Manewry w skansenie

rysunek0„Taktyka pojedynczego żołnierza”, „zwalczanie snajpera” i „walka ze stanowiskiem karabinu maszynowego” – takie umiejętności ćwiczyli w minioną sobotę na mini-poligonie Skansenu Rzeki Pilicy członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Tobie Ojczyzno”. rysunek1Grupuje ono miłośników historii odtwarzających żołnierzy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej generała Stanisława Sosabowskiego z okresu bitwy pod Arnhem w Holandii we wrześniu 1944 roku. Członkami stowarzyszenia są mieszkający w różnych częściach kraju przedstawiciele rozmaitych profesji – pracownicy umysłowi, rzemieślnicy i żołnierze zawodowi. Łączy ich wielka, wspólna pasja służąca przypominaniu heroizmu polskich spadochroniarzy w walce z Niemcami podczas słynnej operacji „Market Garden”.

rysunek2Nie mogło ich zabraknąć na ubiegłorocznych obchodach 70-lecia tej bitwy, odbywających się w Holandii. Pojechali na nie z odpowiednim namiotem wojskowym, użyczonym przez pilicki Skansen. Nic dziwnego: do swojego hobby członkowie stowarzyszenia „Tobie Ojczyno” podchodzą nie tylko z wielkim pietyzmem dla historii, ale także z wyjątkową dbałością o zachowanie zgodności najdrobniejszych choćby szczegółów umundurowania, oporządzenia i uzbrojenia z oryginałami. Co więcej, starają się stosować w swoich rekonstrukcjach do autentycznych regulaminów używanych podczas wojny przez spadochroniarzy gen. Sosabowskiego.

rysunek3Właśnie temu celowi służą już od kilku lat ich poligonowe ćwiczenia w tomaszowskim skansenie. Rekonstruktorzy-spadochroniarze chwalą sobie jego warunki terenowe, dające dzięki urozmaiconemu ukształtowaniu i częściowemu zadrzewieniu możliwość przeprowadzania rożnych zajęć taktycznych. Ich sobotnie ćwiczenia były także nie lada atrakcją dla licznych turystów zwiedzających tego dnia skansen.

rysunek4Warto dodać, że skansenowy poligon upodobali sobie także członkowie innych grup rekonstrukcyjnych, regularnie odbywający na nim podobne ćwiczenia. Jeszcze w sierpniu zawitają tutaj członkowie ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Klub Pancernych”. Do swoich ćwiczeń terenowych wykorzystają eksponowany w skansenie autentyczny, jeżdżący czołg T-34.