Tomaszów Maz. na szlaku filmowym województwa łódzkiego

szlak-filmowy_1Skansen Rzeki Pilicy wzbogacił się ostatnio o nową atrakcję, jaką jest tablica ukazująca nasze miasto w roli głównego „aktora” wielu filmów fabularnych. Można powiedzieć, że Tomaszów Mazowiecki ma szczęście do filmu. Realizowano tu zdjęcia do kilku produkcji, przy czym niemal każdy filmowy epizod związany był z bardzo charakterystycznym plenerem. Dziś bez trudu można wędrować po mieście i odkrywać miejsca uwiecznione na taśmie filmowej.

szlak-filmowy_2Prawdopodobnie w roli pleneru Tomaszów Mazowiecki debiutował w serialu „Czterej pancerni i pies”. To tutaj pancerni wspomogli oddział rotmistrza Kality w obronie mostu – w tej roli wystąpił zabytkowy most kolejowy (rozebrany w 2015 r.) na rzece Pilicy. Z kolei Gustlik (Franciszek Pieczka) ćwiczył celność strzału po skróceniu lufy czołgu „Rudy” w sąsiedztwie położonej w gminie Tomaszów Mazowiecki kopalni piasku „Biała Góra”. Nad Pilicą (która wówczas na potrzeby filmu stała się Odrą) nieopodal tzw. Małych Grotach Nagórzyckich załoga czołgu 102 wbiła słup z godłem Polski. Rysunek orła uzupełniony został o góry – tworzył go Grigorij (Włodzimierz Press), który chciał dodać element krajobrazu Gruzji. Z kolei przy przystani OSiR na ul. PCK przez rzekę przedzierał się Tomasz Czereśniak (Wiesław Gołas).

W „Rzeczpospolitej babskiej” również wykorzystano Pilicę, tyle że na wysokości Rezerwatu Przyrody „Niebieskie Źródła”. Tutaj batalion kobiecy (podglądany przez dwóch saperów) zażywał kąpieli, tu łowił ryby Bolko (Damian Damięcki). W tle widoczny był istniejący do dziś jaz na Pilicy.

Filmem mocno związanym z Tomaszowem jest „Rebus” . Niemal cała akcja toczyła się w mieście, dzięki czemu można zobaczyć jak wyglądało ono w latach 70. XX w. W kadrze uwiecznione zostały m.in. tzw. Alejki, czyli al. Piłsudskiego, ulica Rzeźnicza, czy dawne kino Mazowsze przy ul. Jerozolimskiej 1.

Tomaszowski plener wykorzystano również przy „Ziemi obiecanej”. Nakręcono tu tzw. dokrętkę przy spalonej fabryce Borowieckiego, Welta i Bauma. Oryginalna dekoracja stojąca w Łodzi spaliła się doszczętnie podczas zdjęć z pożaru. Krótkie ujęcie z pozostałościami fabryki już nie mogło tam powstać. Dlatego skorzystano z faktu, że w podobnym czasie wybuchł autentyczny pożar w Tomaszowie Maz., w dawnej mieszalni pasz przy ul. Głównej i tutaj nagrano scenę z aresztowaniem Bum-Buma (Marek Walczewski).

Swój akcent filmowy mają również położone na terenie Tomaszowa „Groty Nagórzyckie”. Wykorzystano je w jednym z odcinków serialu dla młodzieży „Urwisy z doliny młynów”. Dzięki temu można się przekonać jak Groty wyglądały przed otwarciem tutaj w 2012 roku Podziemnej Trasy Turystycznej.

szlak-filmowy_3Warto dodać, że Skansen Rzeki Pilicy gościł w zeszłym roku Macieja Kronenberga – autora książki pt. „Przewodnik filmowy po województwie łódzkim”. Opowiadał on wówczas o kulisach powstawania filmów, zarówno tych kręconych w samym Tomaszowie Maz., jak i w innych nadpilickich plenerach m.in. w skansenowej „stacyjce Reymonta”. Obecnie Maciej Kronenberg stoi na czele Centrum Inicjatyw na Rzecz Rozwoju REGIO w Łodzi. Realizuje ono projekt „Szlak Filmowy Województwa Łódzkiego” i we współpracy z naszą placówką przygotowało m.in. wspomnianą wyżej tablicę, poświęconą „filmowej karierze” Tomaszowa Maz. W ten sposób Tomaszów znalazł się w elitarnym gronie kilkunastu miast, kluczowych w realizacji projektu.  Zainteresowanych zapraszamy serdecznie do naszej placówki. NAPRAWDĘ WARTO!