Już od kilkunastu lat Rajdy Brzegiem Pilicy, organizowane każdej wiosny od 1998 roku przez Oddział PTTK w Żarnowie i Skansen Rzeki Pilicy, mają swój finisz w tej ostatniej placówce. W tym roku, w sobotę 31 maja, 186 uczestników Rajdu (reprezentujących szkoły w Aleksandrowie, Białaczowie, Bujnach, Miedznej Drewnianej, Przedborzu, Skotnikach, Woli Krzysztoporskiej i Żarnowie) wraz z opiekunami wystartowało znad Zalewu Sulejowskiego. Po przejściu tamy na tym zbiorniku „rajdowicze” przeszli leśnymi duktami, aby dotrzeć przez Swolszowice Małe do Grot Nagórzyckich. Grupę po leśnych drogach poprowadził Jarosław Pązik, pracownik Skansenu Rzeki Pilicy.
Po krótkim odpoczynku, uczestnicy Rajdu zwiedzili z przewodnikami podziemne korytarze, które wywarły na nich wielkie wrażenie tym bardziej, że zdecydowana większość zwiedzała je po raz pierwszy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wystawy prezentowane w niedawno otwartym, nowoczesnym budynku obsługi turystów, gdzie w sklepiku można było też zakupić gustowne pamiątki.
Kilka następnych kilometrów wiodło wzdłuż Pilicy drogą do mostu na Brzustówce. Po jego przejściu następnym punktem rajdu było zwiedzanie rezerwatu „Niebieskie Źródła”, połączone z poznaniem jego historii i przyrody. Na zmęczonych wędrowców (których liczba z roku na rok rośnie) czekała już szeroko otwarta brama Skansenu i miejsce, gdzie mogli usiąść i posilić się po trudach długiej i pełnej wrażeń wycieczki.
Stałym już elementem odpoczynku w Skansenie jest poczęstunek przygotowany przez naszą placówkę. Jak co roku, „słodkiego” wsparcia udzieliła Cukiernia Mazurek, której właściciel – Tomasz Mazurek ufundował świeże i pyszne bułeczki.
Nie był to jednak koniec atrakcji, jakie zostały przygotowane dla uczestników rajdu. Oprócz bezpłatnego zwiedzania Skansenu (podobnie jak Grot) nasza placówka, przy wydatnej pomocy Wydziału Strategii i Zarządzania Projektami UM w Tomaszowie Maz., przygotowała atrakcyjne nagrody (albumy, plecaki, koszulki, kubki, itp.) dla zwycięzców tradycyjnego konkursu wiedzy o Pilicy i Nadpiliczu. Największą wiedzą wykazała się Sylwia Sobańska z Przedborza, uzyskując najwyższą liczbę punktów. Drugie miejsce zajął Jakub Telecki z Białaczowa, a trzecie – Mateusz Kubiszewski z Żarnowa. Wyróżniona i nagrodzona została też Wiktoria Przybył z Aleksandrowa, która zajęła czwarte miejsce.
Niespodzianką było uhonorowanie najmłodszego uczestnika Rajdu. Ponieważ okazało się, że jest dwóch sześciolatków, to zarówno Łukasz Sielski, jak i Miłosz Kowalczyk (obaj z Białaczowa) dostali torby pełne prezentów. Skansen Rzeki Pilicy postanowił również włączyć się też do propagowanego przez PTTK Roku Turystyki Rodzinnej. Dlatego wszystkim ośmiu mamom, które towarzyszyły swoim pociechom, zostały wręczone pamiątkowe koszulki z herbem Tomaszowa Maz. oraz książki Krystyny Wieczorek „Opowieść o młynie i pięknej Justynie”.
Po wręczeniu kilkunastu legitymacji członkowskich PTTK i odznak turystyki pieszej, poszczególne grupy młodzieży zaczęły przygotowywać się do odjazdu. Na zmęczonych, ale bardzo zadowolonych uczestników XVII Rajdu Brzegiem Pilicy czekały już autobusy, które rozwiozły ich w rodzinne strony. Znakomita większość deklarowała, że w następnym roku też weźmie udział w tej niezwykłej imprezie i odwiedzi Tomaszowską Okrąglicę z jej unikatowymi atrakcjami. Naprawdę warto!