Zapraszamy na Słodką Niedzielę

W niedzielę 14 lipca w godz. 12-18 zapraszamy do Skansenu Rzeki Pilicy (filii Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Maz.) na „Słodką Niedzielę”, na którą przygotowane zostały liczne atrakcje.

Pszczelarz Rafał Goworek opowie zainteresowanym o swojej pasji, dzieląc się wiedzą nabytą przez ponad 20 lat hodowli pszczół. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyć się będzie zapewne szklany ul z rojem pszczelim. Amatorzy słodkości będą mogli nabyć miód z pasieki pana Rafała a także własnoręcznie wykonane, pięknie zdobione świece woskowe o niesamowitym, miodowym zapachu.

Atrakcyjną nowością będzie udział w imprezie wielbicieli gier. Stowarzyszenie „Topory” zaprasza młodszych i starszych, dzieci i rodziców  by zapoznali się z ciekawymi sposobami spędzania wolnego czasu. Gry planszowe i fabularne stają się coraz popularniejsze na całym świecie, gdyż pomagają w rozwoju umiejętności społecznych, uczą pracy zespołowej i radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych. Dodatkowo są łatwym sposobem nauki z wielu różnych dziedzin wiedzy. Podczas „Słodkiej Niedzieli” zainteresowani będą mogli zagrać w różne gry planszowe (np. Carcassonne, List Miłosny, Kwiatki, Teby, Rialto) oraz gry fabularne. Dodatkowo przewidziane zostały konkursy z nagrodami.

Będzie stoisko profesjonalnego zielarza, który wyjaśni zainteresowanym tajniki medycyny naturalnej. Chętni będą mogli również spróbować naparów z różnych ziół. Warto dodać, że zioła te (które można będzie też nabyć), są uprawiane i przygotowywane własnoręcznie przez pana Andrzeja. Dodatkowo o godz. 15.00 przewidziana jest prelekcja pt. „Lecznicze właściwości przyjaznych roślin”.

Nie zabraknie zaprzyjaźnionych artystów-rękodzielników z tomaszowskiego Stowarzyszenia Amatorów Plastyków. Warto obejrzeć przepiękne dzieła ich rąk, dowiadując się przy okazji wiele o sztuce ich wytwarzania. Będzie można również spróbować swoich sił w niełatwej sztuce rzeźbienia pod profesjonalnym okiem Władysława Mazurka.

Dla najmłodszych gości atrakcje przygotują animatorzy z Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Maz. Zabawy plastyczne oraz balonikowe czary –mary na pewno znajdą liczne grono wielbicieli.

 

Będzie stół z gratisowym poczęstunkiem w postaci tradycyjnego chleba z różnego rodzajami miodów ufundowanymi przez Pasiekę Jaros, która też będzie miała swoje stoisko. Natomiast przysmaki regionalne w atrakcyjnych cenach przygotuje Koło Gospodyń Wiejskich z Bukowca Opoczyńskiego.

Uczestnicy „Słodkiej niedzieli” będą mogli obejrzeć plenerową wystawę pt. „W świecie pszczół”, na której zostanie zaprezentowany zarys historyczny pszczelarstwa, od średniowiecznego bartnictwa poczynając na współczesnych ulach kończąc. Opisane zostało także odrodzenie bartnictwa w Spalskim Parku Krajobrazowym, mnóstwo ciekawostek z życia pszczół oraz właściwości zdrowotne kilkunastu rodzajów miodów. Zamieszczone tablice uzupełniły istniejącą w Skansenie ekspozycję z dwiema kłodami bartnymi oraz trzema oryginalnymi ulami typu „warszawskiego”.

Bardzo ciekawą atrakcją będzie również stoisko przygotowane przez Kino Helios. Zabawa w Koło Fortuny, gdzie można będzie popisać się rozeznaniem w tematyce filmowej i wygrać rozmaite nagrody, przyciągnie niewątpliwie zarówno młodszych jak i starszych uczestników imprezy.

W ramach super – ulgowego biletu (tylko 5 zł.) będzie można zwiedzić tego dnia również wszystkie udostępnione obiekty i wystawy.

 

Serdecznie zapraszamy!

Regulamin imprezy „Słodka Niedziela w Skansenie”