W najbliższy długi weekend tj. 11 – 13 listopada Skansen Rzeki Pilicy będzie otwarty w godz. 10.00 – 16.00. Dodatkową atrakcją przygotowaną z okazji Święta Niepodległości jest ekspozycja „Żołnierskie patriotyki – pamiątki z okresu walk o Niepodległą Polskę”.
Zaprezentowanych na niej zostało kilkadziesiąt eksponatów tzw. sztuki okopowej związanej z wydarzeniami, jakie doprowadziły do wskrzeszenia naszej Ojczyzny niespełna sto lat temu. Żołnierze walczący o Niepodległą, wyrażali swoje uczucia umieszczając patriotyczne symbole, daty, słowa na rozmaitych przedmiotach (często codziennego użytku) wykonanych z elementów uzbrojenia i wyposażenia wojskowego np. wazonach czy popielniczkach wykonanych z łusek naboi artyleryjskich.
Warto przypomnieć, że Skansen posiada największą w Polsce, liczącą ponad tysiąc sztuk, kolekcję tych specyficznych żołnierskich pamiątek. Ta forma upamiętniania służby wojskowej swój największy rozkwit przeżywała podczas I wojny światowej. Wynikało to z charakteru wojennych zmagań lat 1914-1918, często polegających na przedłużających się i wyczerpujących walkach pozycyjnych. Nie tylko dla zabicia czasu, ale także w celu znalezienia duchowej ucieczki przed koszmarem wojny tworzono w warunkach frontowych najróżniejsze pamiątki. Niejednokrotnie łączyły one walory estetyczne z funkcjami użytkowymi. Z łusek, naboi, zapalników i innych elementów uzbrojenia i wyposażenia wojskowego tworzono wazony, popielniczki, zapalniczki, szkatułki, krzyże, lampy czy zegary.
Wspomniana ekspozycja znakomicie wpisuje się w dwie pozostałe, prezentowane w budynku starej świetlicy, wystawy czasowe. „Historia 25 Pułku Piechoty Armii Krajowej” ukazuje kolejne etapy tworzenia się tego zgrupowania partyzanckiego w ramach Akcji „Burza” w 1944 roku oraz jego szlak bojowy. Na szczególną uwagę zasługują tablice poświęcone tomaszowianom służącym w 25 PP AK, z jego dowódcą mjr Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak” na czele.
Natomiast wystawa pt. „Sakralna sztuka okopowa” oddaje uczucia religijne żołnierzy, które towarzyszyły im również w czasie walk i na polach bitew. Pokazanych zostało kilkadziesiąt okazów tzw. sztuki okopowej w formie symboli religijnych, głównie w postaci krzyży z naboi i łusek. Wystawy będą czynne do końca br. Serdecznie zapraszamy!