Aktualności

Dwóch walczących rycerzy w strojach średniowiecznych. Walczą na miecze. W tle grupa obserwujących osób.Tłumy turystów, wymarzona pogoda i mnóstwo atrakcji – tak w skrócie można opisać „Majówkę rycerską”, jaka odbyła się w naszym skansenie 1 maja. Symbolicznie rozpoczął ją wystrzał z hakownicy, oddany przez Piotra Pastusiaka, kasztelana inowłodzkiego. Tym sposobem uczestnicy wydarzenia przenieśli się w czasy… średniowiecza.

Jednym z głównych punktów majówki były pokazy walk rycerskich, które odbywały się co godzinę i gromadziły rzesze widzów. Po stoczonych pojedynkach rycerze chętnie opowiadali o swoim rynsztunku, a nawet pozwalali na bliższe obejrzenie jego elementów. Dla dzieci była to prawdziwa frajda, a i dorośli chętnie korzystali z okazji, by przymierzyć się do miecza.

Więcej „Udana „Majówka rycerska””

„Młynarstwo wodne w dorzeczu Pilicy” to obszerna ekspozycja zawierająca w swojej kolekcji mnóstwo tematycznych perełek. Poza głównym obiektem, budynkiem młyna przeniesionym do Skansenu Rzeki Pilicy ze wsi Kuźnica Żerechowska (pow. piotrkowski, gm. Łęki Szlacheckie), który kryje nie tylko autentyczne mechanizmy, można tam znaleźć inne ciekawe eksponaty. W jego wnętrzu znajdują się również ruchome modele oraz makiety młynów, które wykonane zostały przez zdolnych rzemieślników – Jana Ekiela oraz Jerzego Sosnowskiego. Więcej „Jerzy Sosnowski – pasjonat znad Pilicy”

Plakat przedstawia informacje dotyczące wydarzenia pn. "Majówka rycerska". Na zdjęciu znajdują się średniowieczni rycerze w zbrojach, którzy walczą ze sobą na tle skansenowego obiektu.Czemu by nie przenieść się w czasie do… średniowiecza? Skansen Rzeki Pilicy zaprasza na iście rycerską majówkę, która odbędzie się 1 maja, w godz. 12-18 przy ul. Modrzewskiego 9/11. Będą walki, rycerze, średniowieczne warsztaty, animacje, a także tematyczny QUIZ z nagrodami.

Główny punkt wydarzenia to pokazy walk rycerskich o każdej pełnej godzinie (pomiędzy 13 a 17). Ponadto będzie można skorzystać z atrakcji takich, jak:

  • warsztat średniowiecznego malarza
  • warsztat kaligraficzny
  • strzelanie z łuku

czy

  • gry planszowe ze Stowarzyszeniem „TOPORY”.

Więcej „Majówka po rycersku!”

Do góry