Majowy Piknik Ludowy w Skansenie

majowka-skansen(1)We wtorek 2 maja odbędzie się w Skansenie Rzeki Pilicy (filii MCK) w Tomaszowie Maz. tradycyjna majówka, utrzymana w klimacie kultury ludowej. Impreza przygotowana wspólnie przez Miejskie Centrum Kultury i Stowarzyszenie Dolina Pilicy rozpocznie się od otwarcia wystawy ludowej pt. „W chłopskiej zagrodzie”. Zostaną na niej pokazane rozmaite elementy wyposażenie spotykane w dawnych chatach w tym m.in. kołowrotki czy maglownice a także ozdobne makatki i elementy tradycyjnego ubioru. Czytaj dalej Majowy Piknik Ludowy w Skansenie

Wojenne echa z dna Zalewu Sulejowskiego. Gdzie się podziała „Pantera” spod Zarzęcina?

wraki-z-zalewu(1)Pomimo upływu wielu lat znów dają o sobie znać dramatyczne, wojenne wydarzenia rozgrywające się nad Pilicą w styczniu 1945 roku. W tych dniach media obiegła wiadomość o zlokalizowaniu wraków niemieckich czołgów na dnie Zalewu Sulejowskiego koło Zarzęcina. Niektórzy spekulują, iż jednym z tych znalezisk może być słynna „Pantera” i już rozważają możliwość wydobycia pancernego kolosa, będącego dzisiaj wielką rzadkością w skali światowej. Czytaj dalej Wojenne echa z dna Zalewu Sulejowskiego. Gdzie się podziała „Pantera” spod Zarzęcina?

„Historie odnalezione Andrzeja Kobalczyka”

„Historie odnalezione” Andrzeja Kobalczyka ukazują się w stałym cyklu w piątkowych wydaniach „Tygodnika 7 Dni” – dodatku do „Dziennika Łódzkiego” (mutacja Tomaszów Mazowiecki, Opoczno)

Tomaszowskie cuda przyrody utrzymane „obrzydliwie”

zaniedbane-grotyNagórzyckie groty, dzięki zaadaptowaniu przed pięciu laty na podziemną trasę turystyczną z prawdziwego zdarzenia, stały się turystyczną „perełką” Tomaszowa. Wcześniej były bardzo zaniedbane, a ich zwiedzanie stanowiło nie lada wyzwanie dla śmiałków. Narzekano na to już w okresie międzywojennym, o czym świadczy relacja Jana Klimka pt. „Moja wycieczka w okolice Tomaszowa Mazowieckiego”, zamieszczona w trzech kolejnych wydaniach tygodnika „Gazeta Pabianicka” z lipca i sierpnia 1936 roku. Czytaj dalej „Historie odnalezione Andrzeja Kobalczyka”

Historie odnalezione Andrzeja Kobalczyka

„Historie odnalezione” Andrzeja Kobalczyka ukazują się w stałym cyklu w piątkowych wydaniach „Tygodnika 7 Dni” – dodatku do „Dziennika Łódzkiego” (mutacja Tomaszów Mazowiecki, Opoczno)

Ludzkie uszy na torach kolejowych pod Ujazdem

uszy-na-torachWydarzenie, do którego doszło 29 maja 1930 roku w pobliżu przystanku kolejowego pod Ujazdem wstrząsnęło szerokimi kręgami społeczeństwa i postawiło na nogi policję w całym kraju. Doniosła o nim następnego dnia łódzka gazeta „Express Wieczorny Ilustrowany” w artykule zamieszczonym na czołowym miejscu pierwszej strony. Czytaj dalej Historie odnalezione Andrzeja Kobalczyka

„Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny”

banner polska zobacz wiecej

Miło nam poinformować, że Skansen Rzeki Pilicy (filia MCK w Tomaszowie Maz.) już po raz drugi przyłączył się do organizowanej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w dniach 31 marca – 2 kwietnia 2017 r. akcji „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny”. Ma ona na celu uatrakcyjnić ofertę turystyczną wybranych obiektów i przyciągnąć jak największą liczbę turystów. Czytaj dalej „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny”

„Historie odnalezione Andrzeja Kobalczyka”

„Historie odnalezione” Andrzeja Kobalczyka ukazują się w stałym cyklu w piątkowych wydaniach „Tygodnika 7 Dni” – dodatku do „Dziennika Łódzkiego” (mutacja Tomaszów Mazowiecki, Opoczno)

Jak wojsko odbudowało most na Gaci w Spale?

most-na-gaciW trakcie trwającej obecnie modernizacji zbiornika wodnego na Gaci w Spale znikną resztki drewnianego mostu, postawionego jeszcze za czasów carskich. Na jego miejscu powstanie grobla, na której zostanie urządzona ścieżka spacerowa. Zanim zostaną usunięte ostatnie ślady starego mostu warto przypomnieć mało znany, wojskowy epizod z jego historii. Wiąże się on z prowadzoną latem 1957 roku budową mostu drogowego na Pilicy w Tomaszowie. Czytaj dalej „Historie odnalezione Andrzeja Kobalczyka”

Ślady Wielkiej Wojny

slady-wielkiej-wojny(1)„SZŁY NA WSCHÓD BATALIONY, SZWADRONY I PUŁKI” to tytuł wystawy prezentowanej w Skansenie Rzeki Pilicy (filii MCK), autorstwa dr art. grafika/fotografika Piotra Wypycha. Dotyczy ona pozostałości jakie I wojna światowa „odcisnęła” w sposób trwały na terenie dzisiejszego województwa łódzkiego, w tym także nad rzeką Pilicą. Czytaj dalej Ślady Wielkiej Wojny

Pamięć Wyklętym

PLAKATOd najbliższego piątku (24.02) w Galerii w Ratuszu (I piętro, Urząd Miasta) będzie można zwiedzać wystawę pt. „Antykomunistyczne Podziemie Niepodległościowe w Tomaszowie Mazowieckim i w okolicach”. Wystawa przygotowana została z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który przypada na dzień 1 marca. Składa się z 10 plansz, na których zaprezentowane zostały postacie i składy lokalnych oddziałów podziemia antykomunistycznego. Jej merytorycznym opracowaniem zajęli się pracownicy Skansenu Rzeki Pilicy filii Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim: Jarosław Pązik i Kinga Maciaszczyk -Bednarek, a grafiką Mirosław Bernacki. Czytaj dalej Pamięć Wyklętym

„Historie odnalezione Andrzeja Kobalczyka”

„Historie odnalezione” Andrzeja Kobalczyka ukazują się w stałym cyklu w piątkowych wydaniach „Tygodnika 7 Dni” – dodatku do „Dziennika Łódzkiego” (mutacja Tomaszów Mazowiecki, Opoczno)

Żłobek fałszywej zakonnicy w pałacyku Ostrowskich

falszywa-zakonnicaW okresie międzywojennym tomaszowski pałacyk hrabiów Ostrowskich był siedzibą klubów sportowych i harcerzy, dzierżawiących pomieszczenia od właścicieli. Mieścił się tu również żłobek dla biednych dzieci. Jednak jego żywot był bardzo krótki i zakończył się w atmosferze głośnego skandalu. Doniósł o nim łódzki dziennik „Głos Poranny”, zamieszczając 23 czerwca 1931 roku artykuł pod sensacyjnym tytułem:. „Zdemaskowanie fałszywej zakonnicy”. Czytaj dalej „Historie odnalezione Andrzeja Kobalczyka”

Początki konspiracji w Tomaszowie Mazowieckim
w latach 1939 – 1940

rtm. Józef WalickiJuż w pierwszych dniach okupacji niemieckiej zaczęły powstawać samorzutnie w Tomaszowie, a później i w okolicznych wioskach, zalążki podziemnego frontu. Ośrodkami organizacyjnymi stawały się przedwojenne organizacje: socjalistyczne Towarzystwo Uniwersytetu Robotniczego, Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Peowiaków, Związek Ochotników Wojennych i Związek Podoficerów. Ponadto dołączać zaczęła młodzież nie związana dotychczas z żadną organizacją polityczną czy też społeczną. Wszyscy jednakowo odczuwali pragnienie dalszej walki i chęć odwetu za doznaną klęskę. Czytaj dalej Początki konspiracji w Tomaszowie Mazowieckim
w latach 1939 – 1940

Filia MCK w Tomaszowie Maz.