Na gali w Łodzi.
Medal dla pilickiego skansenu

rysunek0Nieszablonowe, a częstokroć nowatorskie rozwiązania i działania Skansenu Rzeki Pilicy są dostrzegane i doceniane na szerszym forum. Najnowszym tego przykładem jest uhonorowanie tomaszowskiej placówki Medalem „Pro publico bono” im Sabiny Nowickiej – wybitnej animatorki teatru, muzyki i baletu, współzałożycielki i pierwszej dyrektor opery łódzkiej (dzisiejszego Teatru Wielkiego w Łodzi). rysunek1Został on ustanowiony w rok po jej śmierci, tj. w 2007 roku, przez Towarzystwo Przyjaciół Łodzi, aby wyróżniać ludzi i instytucje za ich szczególny, twórczy wkład do kultury polskiej i samej Łodzi. Co roku przyznanie tego medalu uświetnia obchody Międzynarodowego Dnia Teatru.

rysunek2Zgodnie z tą tradycją uroczystość uhonorowania tegorocznych laureatów Medalu „Pro publico bono” im. Sabiny Nowickiej odbyła się z okazji tego święta w piątkowy wieczór 27 marca w gmachu łódzkiego Teatru Wielkiego. W tym roku otrzymali go: wybitna łódzka aktorka teatralna i filmowa – Barbara Połomska, Stowarzyszenie Rekonstruktorów Historycznych „Żelazny Orzeł” z Łodzi oraz Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim. Jak podkreślono w akcie nadania, tomaszowski skansen dzięki ofiarności wielu pasjonatów i przy wydatnym wsparciu władz samorządowych miasta stał się pierwszym w Polsce muzeum na wolnym powietrzu dokumentującym i popularyzującym w żywy i nietuzinkowy sposób przestrzeń kulturową jednej rzeki – Pilicy. Dokonania pilickiego skansenu dobrze wpisują się w głoszoną przez Sabinę Nowicką filozofię pracy twórczej, kreatywnej i nowatorskiej.

rysunek3Przyznany Skansenowi Pilicy Medal „Pro publico bono” im. Sabiny Nowickiej przekazał, w obecności przedstawicieli rodziny Patronki, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Łodzi – Ryszard Bonisławski na ręce zastępcy Prezydenta Miasta Tomaszowa Maz. – Zofii Szymańskiej i dyrektora skansenu – Andrzeja Kobalczyka. Uroczystość uświetniło przedstawienie opery Giuseppe Verdiego „Nabucco” w znakomitym wykonaniu solistów, orkiestry i chóru Teatru Wielkiego w Łodzi.