Nowy eksponat w świetlicy

Drewniana kapliczka/rzeźba przedstawiająca wizerunek rybaka z wędkarskimi atrybutami.W sobotę, 8 lipca w Skansenie Rzeki Pilicy odbyła się uroczystość przekazania rzeźby upamiętniającej postać p. Aleksandra Góralczyka – tomaszowianina, przyrodnika, ichtiologa i badacza nadpilicza. Tego dnia mieliśmy okazję posłuchać o jego zasługach i pięknych wspomnieniach…
Rzeźba przedstawia postać rybaka z atrybutami wędkarskimi i wykonana została z drewna lipowego. Inicjatorem upamiętnienia osoby Aleksandra Góralczyka w taki sposób był jego przyjaciel, Zbigniew Kołudzki. Na wydarzeniu, wśród zaproszonych gości znaleźli się najbliżsi Aleksandra Góralczyka, reprezentanci instytucji, z którymi współpracował, jego przyjaciele oraz koledzy z branży. Miasto reprezentowała Izabela Śliwińska, zastępca Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego. Nowy eksponat świetnie wpasuje się w wystawę starych łodzi rybackich w budynku naszej świetlicy.
Po wysłuchaniu licznych wspomnień i opowieści o Panu Aleksandrze, uczestnicy wydarzenia mieli okazję zwiedzić pozostałe ekspozycje Skansenu Rzeki Pilicy z naszym przewodnikiem, Zbigniewem Cichawą.

Poniżej krótka biografia Aleksandra Góralczyka.

Aleksander Góralczyk (1961–2021) urodził się w Tomaszowie Mazowieckim. Mówił o sobie „człowiek z Nadpilicza”, a o okolicy – „moja mała ojczyzna”. To właśnie tutaj spędził swoje dzieciństwo, zarażając się od swojego ojca miłością do wędkarstwa. Wraz z kolegami wyprawiał się na liczne lokalne ekspedycje, gdzie od najmłodszych lat dokonywał swoich pierwszych obserwacji przyrodniczych. Ta niezwykła pasja skierowała go w stronę studiów rybackich, natomiast później prężnie działał i angażował się w prace związane ze zbiornikami wodnymi okolic Tomaszowa Mazowieckiego (Rzeka Pilica, Zalew Sulejowski, Niebieskie Źródła…).

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Skansenu Rzeki Pilicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.