Atrakcyjność i różnorodność zbiorów Skansenu Rzeki Pilicy sprawiają, że praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie. Dla jednych będzie to „stacyjka Reymonta” czy ponad 100 – letni „Szczupak”, dla innych „Wojna zatrzymana w Pilicy” z jedynym na świecie opancerzonym ciągnikiem artyleryjskim – „Lufcikiem” na czele.
Jednym z bardziej rozbudowanych działów w naszej placówce jest ekspozycja „Młynarstwo wodne w dolinie Pilicy” mieszcząca się oczywiście w drewnianym młynie! Największym zainteresowaniem zwiedzających cieszą się tam niezmiennie ruchome modele różnych typów młynów oraz żarna ręczne, na jakich przez setki lat ludzie sami mielili ziarno na mąkę.
To właśnie te obiekty były prezentowane w ciągu kilku ostatnich tygodni w różnych punktach Polski. Najpierw w Kielcach w dniach 8 – 10 kwietnia, gdzie Skansen wraz ze Stowarzyszeniem „Dolina Pilicy” reprezentował Tomaszów Mazowiecki w VIII edycji Międzynarodowych Targów Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki AGROTRAVEL. Na naszym stoisku goście mogli m.in. poznać tajniki działania młyna wodnego, „ukręcić” mąkę na żarnach ręcznych (i zabrać ją ze sobą!) czy zapoznać się z ofertą turystyczną naszego miasta i regionu.
W dniu 23 kwietnia odbył się XI Międzynarodowy Wyścig Kolarski Szlakiem Walk Majora Hubala, którego centralnym punktem było Poświętne. Władze gminy poprosiły Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Maz. (którego filią jest Skansen) o pomoc w uatrakcyjnieniu imprezy. Tym razem „młynarz” pokazywał zasady działania młyna pływającego (tzw. pływaka) zbudowanego na łodzi! Młyny takie jeszcze w XVIII wieku można było spotkać m.in. na Pilicy. Najmłodsi szczególnie chętnie próbowali swoich sił na żarnach ręcznych.
Natomiast wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Tomaszowie Maz. promowaliśmy nasz region na „Pikniku nad Odrą” (w ramach Targów Turystycznych MARKET TOUR, które były częścią Pikniku) w Szczecinie. Tysiące turystów przyciągniętych zostało do naszego stoiska, gdzie mogli wysłuchać ciekawostek związanych z młynarstwem wodnym reprezentowanym przez „pływaka”. Dodatkową atrakcją była możliwość zmielenia ziarna na żarnach ręcznych i zabrania mąki do domu w pamiątkowym woreczku.
Podkreślić należy, że każdorazowo nie lada sensację wzbudzała postać Zbója Madeja reprezentującego Podziemna Trasę Turystyczną „Groty Nagórzyckie”. Setki zainteresowanych (szczególnie dzieci, chociaż nie tylko) słuchało legendy i robiło sobie pamiątkowe zdjęcia z niegdysiejszym „lokatorem” podziemi.
Warto wspomnieć, że wszystkie pięć modeli młynów (wodny, wiatrak, pływający, kieratowy i wojskowy!) jakie posiadamy, zostało wykonanych nie przez przypadkową osobę, ale przez samego mistrza młynarskiego. Pan Jan Ekiel (noszący miano „starego młynarza ze Zgierza”) który pochodzi z młynarskiej rodziny i sam pracował w kilku młynach, od wielu lat konstruuje różnego typu modele młynów. Życiorys Pana Jana to zresztą temat na odrębny artykuł.
Atrakcyjność Skansenu Rzeki Pilicy i Podziemnej Trasy Turystycznej „Groty Nagórzyckie” została potwierdzona w miniony długi weekend, gdy łącznie odwiedziło nasze placówki grubo ponad 2,5 tysiąca turystów. Tych, którzy z różnych względów jeszcze u nas nie byli serdecznie zapraszamy. NAPRAWDĘ WARTO!